Рибозим

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схема розрізання РНК рибозимом

Рибозим (від англ. ribozyme — ribonucleic acid enzyme), що також називається РНК-ферментом або каталітичною РНК — молекула РНК, що каталізує хімічні реакції. Багато природних рибозимів каталізують або гідроліз одного із своїх власних фосфодіестерних зв'язків, або гідроліз фосфодіестерних зв'язків інших молекул РНК. Крім того, рибозими входять до складу рибосом, де вони каталізують амінотрансферазну активність.

Дослідники виникнення життя створили також штучні рибозими, здатні каталізувати свій власний синтез, подібно до РНК-полімерази, хоча й у дуже специфічних умовах[1]. Мутегенез і селекція виявилися ефективними для розвитку цих рибозимів, і привели до створення й ізоляції покращених варіантів рибозимів-полімераз. Наприклад, рибозим «B6.61» здатен додавати до праймеру до 20 нуклеотидів за 24 години, після чого він руйнується через гідроліз власного ланцюжка[2]. Такі експерименти ставляться здебільшого для підтвердження гіпотези світу РНК, згідно з якою перші живі організми на Землі не мали білків і каталізували всі необхідні хімічні реакції за допомогою рибозимів.

Виноски[ред.ред. код]

  1. Johnston W, Unrau P, Lawrence M, Glasner M, Bartel D (2001). RNA-catalyzed RNA polymerization: accurate and general RNA-templated primer extension. Science 292 (5520). с. 1319–25. PMID 11358999. 
  2. Zaher HS, Unrau P (2007). Selection of an improved RNA polymerase ribozyme with superior extension and fidelity. RNA 13 (7). с. 1017–26. PMID 17586759. 

Посилання[ред.ред. код]

Сахарин Це незавершена стаття з молекулярної біології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.