Сплайсинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ілюстрація сплайсингу.

Сплайсинг — процес «вирізання» ново-синтезованої матричної РНК (мРНК) під час процесингу РНК. При сплайсингу з попередника мРНК (пре-мРНК) вилучаються інтрони, а екзони з'єднуються разом. Через те, що в геномах прокаріотів інтрони дуже рідкі (знайдені тільки в генах тРНК і рРНК), сплайсинг зазвичай характерний для еукаріотів. В результаті сплайсингу пре-мРНК перетворюється на зрілу мРНК, яка, якщо кодує білок, слідує на наступні кроки біосинтезу білків — транспортується з ядра до цитоплазми і транслюється у білок. Процес сплайсингу включає серії біохімічних реакції, які каталізуються сплайсосомою, комплексом малих ядерних рибонуклеопротеїнів (мяРНП). У багатьох випадках, сплайсинг призводить до утворення кількох унікальних типів білків, залежно від того, які інтрони вилучаються і які екзони з'єднуються — це явище називається альтернативним сплайсингом.

Швидкість сплайсингу[ред. | ред. код]

За допомогою методики SMIT (англ. single-molecule intron tracking одномолекулярного інтронного відстеження) у 2016 р. вдалося встановити що 50% сплайсингу закінчується протягом 1,4 секунди після проходження полімеразою 3'-сайту сплайсингу[1]. Полімераза і сплайсосома можуть взаємодіяти, коли між ними відстань у 1-4 нуклеотиди, а 10% сплайсингу у дріжджів відбувається на відстані 24-36 нуклеотидів від полімерази[1]. Раніше вважалося, що полімераза повинна відійти на відстань у 1000 нуклеотидів[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Zlotorynski, Eytan (2016). RNA metabolism: Co-transcriptional splicing at nucleotide resolution. Nature Reviews Molecular Cell Biology 17 (5): 264–265. ISSN 1471-0072. doi:10.1038/nrm.2016.44. 

Посилання[ред. | ред. код]