Ритуал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїстський ритуал поклоніння Гангу

Ритуа́л (від лат. ritualis (обрядовий), від — лат. ritus — «релігійний обряд») — усталена послідовність символічних дій, обрядів, визначена традицією; запроваджений порядок здійснення чого-небудь.

Види ритуалів[ред. | ред. код]

  • Магічний ритуал — має метою досягнення певного практичного результату шляхом впливу на об'єкти через їх знаки. Наприклад, ураження зображення тварини для забезпечення удачі на полюванні, наслання хвороби на ворога маніпуляціями з його лялькою.
  • Релігійний ритуал — виконуваний у релігійній громаді ритуал, пов'язаний з поклонінням божеству, що має метою досягти від божества прихильності чи виконання прохання, або який надає діям релігійного сенсу. Наприклад, принесення жертви, омовіння, миропомазання, церковна відправа.
  • Світський ритуал — сукупність символічних дій, що виражають зв'язок людини з суспільством чи певною соціальною групою, позначають зміну статусу в них. Наприклад, відвідування парадів, заручини.

Дослідження ритуалу[ред. | ред. код]

Джеймс Фрейзер вважав, що ритуал виникає як спосіб магічного впливу на світ, а міф з'являється для обґрунтування ритуалу[1]. Еміль Дюркгейм вбачав у ритуалі відтворення міфічного минулого, що залучає групу осіб до спільної діяльності, сприяє її консолідації та впорядкуванню. Під час ритуалу відбувається долучення до священного, що протиставляється буденному, профанному[2]. Згідно Марселя Мосса та Арнольда ван Геннепа, ритуали позначають важливі етапи життя людини, коли вона переходить з одного статусу до іншого: з дитинства в дорослість, з самітного до одруженого тощо[3][4]. Єлеазар Мелетинський вважав, що міф і ритуал становлять єдність, міф пояснює влаштування світу, подає всі його складові у цілісності, а ритуали підтримують цю цілісність за участю людини[5].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фрэзер Дж. Золотая ветвь: Исследование магии и религии / Пер. с англ. М. К. Рыклина. — М.: ТЕРРА-Книжный клуб, 2001. — 528 с.
  2. Дюркгайм Е. Первісні форми релігійного життя: Тотемна система в Австралії. — Київ: Юніверс, 2002. — 423 с.
  3. Геннеп А. Обряды перехода. М.: Восточная литература, 1999. — 198 с
  4. Мосс М. Социальные функции священного: Избр. произведения / Пер. с франц. под общ. ред. И. В. Утехина. — СПб.: Евразия, 2000. — 444 с.
  5. Мелетинский Е. Поэтика мифа. (Серия «Исследования по фольклору и мифологии Востока»). М., Наука. 1976. — 407 с.

Посилання[ред. | ред. код]