Роллеркостер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема рейок

Роллеркостер  (також Американські гірки, англ. Roller coaster , серб. Ролеркостер) — назва одного з найекстримальніших видів атракціонів у парках розваг.

Атракціон є залізничною системою спеціальної конструкції, спроектованої так, щоб зчеплені між собою вагонетки з пасажирами, що прокочуються по ній, різко змінювали напрямок і швидкість руху. Оскільки вагони не мають власного джерела енергії, то для прискорення використовується перетворення потенційної енергії вагонеток в кінетичну і навпаки.

Історія[ред. | ред. код]

Найперші Американські Гірки на Коні-Айленд, 1887 рік
Колісний привід, який застосовується на вагонетках для Американских гірок.

Термін «американські гірки» набув широкого розповсюдження на території країн пострадянського простору завдяки тому, що вперше атракціони цього типу набули широкої популярності в США. В оригіналі атракціон називається «roller coaster», що походить від англійського значення «рухатися, змінюватися у непередбачуваному напрямку та у непередбачуваний спосіб». Американські гірки були розроблені і запатентовані винахідником Джоном Тейлором (John G. Taylor) під назвою «Switchback Railway» і вперше сконструйовані в Коні-Айленді в 1884. Однак більш відомим є ім'я Ламаркуса Една Томпсона (LaMarcus Adna Thompson), який запатентував більше 30 інновацій, що відносяться до американських гірок, і побудував кілька десятків гірок в Сполучених Штатах.

Найстарішою згадкою про гірки вважається захоплення катанням на санях в зимовий час в Росії в XVII столітті. Крижані гірки, побудовані за указом Петра I під Санкт-Петербургом, мали висоту приблизно 25 м і кут нахилу близько 50°. Катерина II була настільки захоплена крижаними гірками, що наказала побудувати їх для особистого використання на території царської резиденції. Існує кілька думок щодо того, хто перший запропонував обладнати сани колесами. Деякі історики вважають, що вперше такі гірки з'явилися при Катерині II в садах Оранієнбаума в 1784 році. Безліч інших істориків стверджують, що це сталося у Франції. У Парижі в 1812 році були відкриті Les Montagnes Russes à Belleville, що перекладається як «Російські гірки в Бельвілі». Вагонетки цих гірок були обладнані колесами, які фіксувалися в рейці і забезпечували безпеку при великих швидкостях. Перший замкнутий трек був створений, швидше за все, з англійського проекту в 1846 році. Одномісна вагонетка переміщалася по замкнутій траєкторії круглої форми діаметром 4 м.

У 1827 році гірничодобувна компанія Summit Hill в Пенсільванії сконструювала 14-кілометрову залізницю, яка використовує силу тяжіння для переміщення вугілля від місця видобутку в місце відвантаження. До 1850-х років так звана «гравітаційна дорога» (Gravity Road) надавала можливість шукачам екстремальних відчуттів «прокататися з вітерцем» за 50 центів за поїздку. Використовуючи цю ідею, ЛаМаркус Една Томпсон спроектував гірку, що відкрилася в 1884 році в Коні-Айленді. Пасажирам необхідно було самостійно піднятися на платформу, звідки вони з'їжджали вниз у вагонетках, схожих на лавки. Проїхавши близько 180 метрів, склад підіймався на другу платформу, після чого його переставляли на зворотній шлях, і пасажири з'їжджали назад. Така конструкція незабаром була замінена на замкнену дорогу овальної форми. У 1885 році Філліп Хінк представив публіці дорогу замкненої траєкторії, в якій використовувався автоматичний підйомник. В 1994 ж році почалися розробки пірнаючих гірок, а пізніше — вагонеток, що не мають підлоги.

Найвищі в світі[ред. | ред. код]

  • Kingda Ka — найвищий атракціон сьогодення, що розташований у парку «Six Flags Great Adventure» у Нью-Джерсі. Здатний підняти любителів гострих відчуттів на висоту 140 метрів. Вперше запущений у 2005 році, і до 2009 був найшвидшим у світі. Атракціон має трек довжиною в 950 метрів.
  • Top Thrill Dragster — атракціон парку «Cedar Point» в штаті Огайо заввишки 130 метрів. На момент відкриття Top Thrill Dragster в 2003 році атракціон встановив 4 світових рекорди: гірки були найвищими, найшвидшими, з наявністю ділянки з кутом падіння під 90° і ділянки крученого падіння завдовжки 120 метрів.
  • Superman: Escape from Krypton — розташований в «Six Flags Magic Mountain» в Каліфорнії. Висота даної конструкції становить 125 метрів. Очікувалося відкриття влітку 2012 року, після реконструкції.
  • Tower of Terror II — парк Dreamworld, Квінсленд, Австралія. У 1997 році ці гірки були першими, що досягали швидкості в 161 км/год. Довжина падіння становить 100 метрів, а висота конструкції 115 метрів. «Вежа жахів» була реконструйована, відбулись зміни деяких деталей атракціону і знову запущена як «Вежа жаху II» в 2010 році.
  • Steel Dragon 2000 — розташований в Nagashima Spa Land в Японії. Найдовші гірки на сьогоднішній день (трек довжиною 2,478.99 метра і висотою 97 метрів). Спорудження атракціону обійшлася його замовникам в 52 млн доларів США, оскільки така значна сума склалася в результаті великих витрат на захист від землетрусів.

Ілюстрації[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]