Саліха Ділашуб Султан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Саліха Ділашуб Султан
Suleymaniye Mausoleum Suleyman mausoleum 1230.jpg
{{{підпис_зображення}}}
Народився бл. 1627
Сербія
Помер 4 грудня 1689
Стамбул, Османська імперія
Ім'я при народженні Катерина
Чоловік Ібрагім I
Діти Сулейман II
Походження сербка
Конфесія християнствоіслам
Валіде-султан
8.11.1687 — 4.12.1689
Попередник Турхан Хатідже Султан
Похований тюрба Сулеймана I|в мавзолеї Сулеймана I

Валіде Саліха Ділашуб Султан (бл. 1627- 4 грудня 1689 роки) — наложниця османського султана Ібрагіма I, мати султана Сулеймана IIваліде-султан.

Біографія[ред. | ред. код]

Саліха була сербського походження. В кінці 1630-х років вона потрапила в султанський гарем, де пройшла відповідну підготовку.

Фаворитка й вдова султана[ред. | ред. код]

В 1640 султаном став Ібрагім I, який змінив на троні брата Мурада IV. Мати султана валіде Кесем-султан, заклопотана долею династії, стала підшукувати відразу декількох наложниць для сина; через три місяці після появи на світло шехзаде Мехмеда, сина Турхан-султан, Саліха народила свого єдиного сина - майбутнього Сулеймана II. Достовірно невідомо, скільки всього дітей було у султана від Саліхи, однак крім Сулеймана її дитиною була Айше, яка народилася в 1646 році.

Психічний стан Ібрагіма стрімко погіршувалися і до 1648 року всі придворні угруповання, включаючи матір султана, прийшли до переконання про необхідність його якнайшвидшого повалення. 8 серпня 1648 султан був повалений і через кілька днів убитий. На чолі верхівки величезної країни виявився його шестирічний син від Турхан - Мехмед IV. Інші сини покійного султана виявилися замкнені в т. Н. Кафес, а його дружини і наложниці, серед яких опинилася і Саліха Ділашуб, були вислані в Старий палац.

Зі сходженням на престол Мехмеда IV його мати повинна була отримати титул валіде-султан і всі належні привілеї, проте в силу віку і недосвідченість вона була відсторонена від влади бабусею маленького султана Кесем-султан, яка до того моменту встигла побувати валіде-регентом двічі. «Простодушна, що мала нестримний характер» Саліха сподівалася на те, що конфлікт вирішиться на користь Кесем, яка за допомогою яничар планувала позбутися Мехмеда IV і посадити на трон сина Саліхи, здавалася Кесем поступливішою. Однак плани Кесем були передані Турхан Мелек-хатун, однією з служниць старшої валіде, яка виявилася подвійним агентом. У ніч на 2 вересня 1651 року Кесем-султан була задушена в своїх покоях прихильниками Турхан. Зі смертю свекрухи Саліха Ділашуб втратила надії на швидке сходження сина на престол. Правління Мехмеда IV тривало 39 років і весь цей час Саліха Ділашуб перебувала в Старому палаці.

Валіде-султан[ред. | ред. код]

У листопаді 1687 султан Мехмед IV був повалений і трон нарешті перейшов до сина Саліхи Ділашуб, яка отримала довгоочікуваний титул і відповідне положення. Коли Саліха стала валіде, вона вже перебувала в досить похилому віці; вона не втручалася в політику, вважаючи за краще займатися справами гарему і благодійністю. У надії на те, що її син зможе залишити після себе хоча б одного спадкоємця, Саліха підібрала йому кількох наложниць, проте Сулейман II помер бездітним.

Смерть[ред. | ред. код]

Саліха Ділашуб султан померла 5 листопада або 4 грудня 1689 року, за півтора року до смерті сина. Османський історик Мехмед Сюррея зазначає, що Саліха Ділашуб померла у віці 90 років, проте в такому випадку вона стала фавориткою султана вже у віці сорока років. Саліха Ділашуб-султан була похована в тюрбе султана Сулеймана I Кануні в мечеті Сулейманіє.

У культурі[ред. | ред. код]

  • У турецькому історичному фільмі «Махпейкер» (2010) роль Саліхи Ділашуб-султан виконала Гьокджан Гьокмен.
  • У турецькому серіалі "Величне століття: Кесем Султан" роль Саліхи виконала Едже Гюзель.
  • Саліха з'являється в романі українського журналістки Олександри Шутко «Хатідже Турхан».