Мехмед IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мехмед IV
Sultan Mehmed IV (2).jpg
Інші імена Махмед IV, Магомед IV
Народився 2 січня 1642(1642-01-02)
Стамбул, Османська імперія або Константинополь, Османська імперія
Помер 6 січня 1693(1693-01-06) (51 рік)
Едірне, Османська імперія
Громадянство (підданство) Ottoman flag.svg Османська імперія
Діяльність Султан і правитель
Титул османський султан (1648-87)
Посада султан[d]
Попередник Ібрагім I
Наступник Сулейман II
Конфесія мусульманин
Батько Ібрагім I
Мати Надія Турхан Хадіджа
Рід Османи
Родичі Ібрагім I
Брати, сестри ·Сулейман II
·Ахмед II
·Gevherhan Sultan[d]
У шлюбі з Emetullah Rabia Gülnûş Sultan[d] і Siyavuş Sultan[d]
Діти Мустафа II
Ахмед III
Hatice Sultan[d]
Автограф Tughra of Mehmed IV.JPG
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі


Мехме́д IV (тур. محمد رابع) (також Мегмед IV, Махмед IV, Магомед IV) (2 січня 16421692) — османський султан (1648-1687) напівукраїнського походження.

Біографія[ред.ред. код]

Мехмед IV був сином султана Ібрагіма I та Турхан султан, українки за походженням. Отримав прізвисько «Мисливець» через свою любов до спорту та полювання.

За правління Мехмед IV османський уряд проводив політику налагодження союзницьких відносин з Україною та надавав підтримку гетьманам Богдану Хмельницькому, Івану Виговському, Юрію Хмельницькому, Павлу Тетері, Івану Брюховецькому і Петру Дорошенку. В 1650 османський уряд внаслідок тривалих двосторонніх переговорів, запропонував Богдану Хмельницькому прийняти протекторат над Україною, що мала стати васальною державою Османської імперії як Молдавія, Волощина, Трансільванія і Кримське ханство.

На думку деяких українських істориків (Михайло Грушевський, Олександр Оглоблин та інших) на початку 1651 Богдан Хмельницький, незважаючи на опозицію частини української шляхти (Адам Кисіль) і вищого духовенства (Сильвестр Косів) прийняв пропозицію Мехмеда IV і визнав османський протекторат. Проте плани створення антипольської коаліції у складі України, Османської імперії, Кримського ханства, Молдавії, Волощини та Трансільванії не були реалізовані.

В 1667 з ініціативи Петра Дорошенка розпочалися переговори з османським урядом про створення військово-політичного союзу України з Османської імперією. Мехмед IV погодився взяти Україну під османський протекторат, причому Україна зберігала повну автономію, право вільного вибору гетьмана, звільнялась від данини і отримувала воєнну допомогу у боротьбі за об'єднання всіх українських земель під владою Війська Запорізького. Цей договір був ухвалений Корсунською Радою 1669.

У 1672 Мехмед IV очолював османську армію, що спільно з українськими військами під проводом Петра Дорошенка здобула Кам'янець та звільнила від військ Речі Посполитої значну частину Поділля і Галичини.

Внаслідок турецько-польської війни 1672-76 та умов Бучацького договору 1672 і Журавненського договору 1676 до Османської імперії відійшло Поділля, а під владою Петра Дорошенка залишалась тільки Брацлавщина і Пд. Київщина, що було порушенням українсько-турецької угоди 1668 і стало початком краху зовнішньої політики гетьмана Петра Дорошенка. В 1677-81 уряд Мехмеда IV, підтримуючи Юрія Хмельницького, вів спільно з українськими військами війну проти Московського царства за Лівобережну Україну (див. Чигиринські походи 1677 і 1678), яка завершилась укладанням Бахчисарайського мирного договору 1681. З Мехмедом IV у вересні 1683 османська армія під час облоги Відня зазнала поразки від військ Речі Посполитої під командуванням Яна III Собеського, у складі яких були і українські козаки. В 1687 Мехмед IV був усунений від влади яничарами.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Uzunçarşılı, İsmail Hakkı (2003). Osmanlı Tarihi III. Cilt 1. Kısım: II. Selim'in Tahta Çıkışından 1699 Karlofça Andlaşmasına Kadar. Ankara: Türk Tarih Kurumu Yayınları. ISBN 975-16-0013-8.
  • Sakaoğlu, Necdet (1999). Bu Mülkün Sultanları. İstanbul: Oğlak Yayınları. ISBN 875-329-299-6. say.200-209
Попередник: Osmanli-nisani.svg
Султан Османської імперії
16481687
Наступник:
Ібрагім I Сулейман IIКорона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.