Святий Пантелеймон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пантелеймон
St Panteleimon.jpg
303 або 305 році
Святий Пантелеймон
грец. Παντελεήμων
Народився у місті Нікомидія 280 року
Нікомедія, Віфінія і Понтd, Стародавній Рим
Помер 303 або 305
Нікомедія
·обезголовлювання
Шанується католицька церква, православні церкви, орієнтальне церкви, англіканство
У лику великомученика, цілителя.
Головна святиня "Глава" знаходиться у монастирі св. Пантелеймона (Афон)
День пам'яті 27 липня (9 серпня за юліанським календарем)
Медіафайли на Вікісховищі

Святий Пантелеймон або Пантелеймон Цілитель (грец. Παντελεήμων — все-співчутливий, † 305)  — святий і цілитель, великомученик перших віків християнства, за фахом був лікарем, шанується як Православною Церквою так і Католицькою.

Життєпис[ред. | ред. код]

Святий Пантелеймон народився в Нікомидії (сьогоднішнє м. Ізміт, Туреччина) в сім'ї знатного поганина і отримав ім'я Пантолеон. Його мати свята Еввула була християнкою і виховувала сина в своїй вірі, але померла. Коли Пантолеон був в підлітковому віці, його батько віддав сина в язичницьку школу, а потім доручив знаменитому лікарю Єфросину для вивчення Пантолеоном лікарського мистецтва. Незабаром про нього почув римський імператор Максиміан, який побажав бачити Пантолеона при своєму дворі.

Проживав у Нікомидії пресвітер Єрмолай, який зауважив Пантелеймона і почав розповідати йому про християнство. Згідно з житієм, Пантолеон увірував в Ісуса Христа після того, як, побачивши дитину, що померла від укусу змії, він по молитві до Ісуса Христа воскресив її. Після цього він прийняв хрещення від пресвітера Єрмолая і отримав ім'я Пантелеймон.

Ставши безвідплатним лікарем, Пантелеймон позбавив багатьох лікарів доходів, і на нього надійшов донос імператору Максиміану, що Пантелеімон відвідує в тюрмі християн і лікує їх ім'ям Христа. Імператор викликав Пантелеймона і просив спростувати донос. Святий запропонував імператору викликати одного невиліковного хворого і влаштувати випробування. Хто зцілить його: він або язичницькі жерці - віра того і повинна бути правдивою. Згідно з житієм, язичницькі жерці не змогли зцілити хворого, а Пантелеімон силою молитви дарував розслабленому зцілення. Після цього багато хто увірував у Христа, а Максиміан озлобився на Пантелеймона і наказав катувати його, а потім кинути з важким каменем в море. Але Пантелеімон залишився неушкоджений, тоді його піддали новим мукам: повісили на дереві, палили свічками, потім рвали залізними кігтями, колесували, кидали в кипляче олово, намагалися втопити в морі. Дикі звірі, яким він був кинутий на розтерзання, лизали йому ноги.

Після всіх катувань Пантелеймона засудили до відрізання голови. Його прив'язали до оливкового дерева і хотіли відрубати голову, але святий став молитися, а меч не заподіяв йому шкоди. Під час молитви голос з небес закликав Пантелеймона в Царство Небесне і святий попросив воїнів виконати даний їм наказ. Згідно з житієм, коли йому відрубали голову, то з рани потекло замість крові молоко, а маслина тут же покрилася плодами. Кинуте в багаття тіло великомученика не згоріло і було поховане християнами.

Глава Пантелеймона зберігається в Пантелеймонівському монастирі на Афоні. Частинки мощів святого знаходяться в багатьох містах. У Православній церкві Пантелеймон шанується як покровитель воїнів (його язичницьке ім'я Пантолеон перекладається як «лев у всьому»), а також як цілитель, що пов'язано з його другим, християнським, ім'ям Пантелеімон - «всемилостивий».

Іконографія[ред. | ред. код]

На православних іконах він представлений юнаком в одязі святих цілителів — синьому хітоні зі золотими нарукавниками, синій сорочці зі золотим оплеччям та коричневому плащі, зібраному на грудях. На лівому плечі вузький білий пасок, подібний дияконському орарю. В правій руці мученицький хрест, в лівій — коробочка для ліків, по формі нагадуючи чудотворні реліквії.

Пам'ять[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерело[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Монастир святого Пантелеймона (Ізміт)