Максиміан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Максиміан
Marcus Aurelius Valerius Maximianus Herculius
Максиміан
Імператор
Початок правління: 1 березня 286
Кінець правління: 1 травня 305 р.

Попередник: Нумеріан
Наступник: Галерій, Констанцій Хлор

Дата народження: бл 250
Місце народження: Сірмій
Країна: Римської імперії
Дата смерті: липень 310 р.
Місце смерті: Массіла Галлія
Діти: Максенцій, Фауста, Флавія Максімія Теодора

Максиміан Марк Аврелій Валерій (лат. Marcus Aurelius Valerius Maximianus) — нар. бл 250(0250), Сірмій, Паннонія (сьогодні Сремська-Мітровиця, пом. 310, Галлія, на прізвисько Геркулій (лат. Herculius) — разом з Діоклетіаном, римський імператор з 1 березня 286 (Цезар), та з 1 квітня Авґуст 286 по 1 травня 305.

Максиміан носив наступні спеціальні титули перемоги: Germanicus Maximus («великий переможець германський») з 287 р.; Sarmaticus Maximus («великий переможець Сарматський») з 289 р.; Britannicus Maximus («великий переможець британський»), Carpicus Maximus («великий переможець карпів») з 297 р.; Persicus Maximus («великий переможець Персії"), Armenicus Maximus («великий переможець Вірменії»), Medicus Maximus («великий переможець Мідії»), Adiabenicus Maximus («переможець адіабенський») з 298 р.

Біографія[ред. | ред. код]

Походив з нижчих класів та очевидно бідного роду, проте, зробив кар'єру на військовій службі. Діоклетіан при вступі на престол зробив його цезарем та дав йому в управління західну частину імперії. Після його перемоги над повсталими селянами (багаудами) в Галлії дав йому титул Авґуст (286). У 293 році як Діоклетіан ввів тетрархію, ставить свого зятя Констанція — Цезарем у своїх володіннях.

При поділі імперії Максиміан отримав Африку, Іспанію та Італію і зробив своєю резиденцією Медіолан (Мілан). З німецькими племенами (герулами, алеманами, бургундами, франками та ін), Максиміан боровся вдало і побудував ряд фортець по Рейну. Гоніння на християн, розпочате за едикту Діоклетіана, Максиміан ретельно підтримував і за відмову від участі у жертвоприношеннях погрожував смертною карою.

Відмовившись від престолу разом з Діоклетіаном в 305 році, Максиміан на наступний рік (за наполяганням свого сина Максенція), знову прийняв титул Авґуста, але, посварившись з сином, віддалився в Галлію, де відмовився від титулу і віддав свою дочку заміж за Констанція. У 306 році вмирає Констанцій і Максиміан повертається у політику знову — його син Максенцій отримує імператорськийй титул у Римі і в лютому 307 року Максиміан називає себе знову Авґустом. Пізніше, схиливши на свою сторону частину війська прихиляє також на свою сторону сина Констанція — Костянтина і навіть видає свою дочку Фаусту за нього заміж. Однак примушений був Діоклетіаном (за умовою тетрархії) знову покинути всі посадм. Тоді він знову утікає у Галлію до свого зятя — Констянтина.

Там Максиміан втретє проголосив себе імператором і повстав проти зятя, але попався йому в полон і отримав прощення (308), що не завадило йому скласти нову змову проти Констянтина, до якої він хотів привернути і свою дочку.

Фауста відкрила змову. Максиміана схопили солдати та видали Костянтину. Тоді він був змушений піти на самогубство (310). За свідченням Лактанція, «Максиміану самому запропонували вибрати тип своєї смерті. Він волів повіситися — і йому петлею зламали шию».


Посилання[ред. | ред. код]