Секонд-хенд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Секонд-хенд, або секонд-генд, секондгенд[1] (від англ. second hand — друга рука) — сучасний термін, що позначає:

  1. вживане рухоме майно (синоніми: вживаний);
  2. процес збору, сортування та продажу вживаного одягу, взуття та інших предметів побуту.

Найчастіше, саме до одягу застосовується термін «секонд-хенд», швидше за все, у зв'язку з тим, що найбільшого поширення явище повторного використання, а також продажу набуло саме в даній сфері.

Слід зазначити трохи різні значення терміну «секонд-генд» в Україні й пострадянському просторі та в Європі й Сполучених Штатах. Там секонд-генд це будь-яка колись вживана річ, як ото книга, автомобіль або навіть інформація отримана не з першоджерела. Однак в українській мові калька з англійського зафіксувалася, за невеликими винятками, тільки для одягу.[2]

Походження секонд-хенду[ред.ред. код]

Поняття Second Hand з'явилося в старій добрій Англії, коли королі, на знак подяки чи в нагороду наближеним особам дарували одяг з королівського плеча. Особа, яка отримувала такий подарунок, називалася «друга рука» (second hand).

Поняття «секонд-хенд» у нашому сучасному розумінні з'явилося понад століття тому. Спочатку, з метою допомоги бідним, більш забезпечені громадяни здавали непотрібний одяг, тим самим рятуючи себе від купи непотрібних речей. З часом з'явилися люди, готові недорого купувати вживаний одяг. У відповідь на попит, що виник, народилася й пропозиція. Знайшлися кмітливі ділки, які стали організовано збирати й продавати одяг секонд-хенд. Так секонд-хенд перетворився на бізнес.

Секонд-хенд сьогодні[ред.ред. код]

Сьогодні секонд-хенд це ціла індустрія. В Європі існує багато компаній, які поставили цей бізнес на професійну основу. Спеціальні пункти для збору одягу, сортувальні фабрики, підприємства з обробки та дезінфекції одягу.

Секонд-хенд закуповується на спеціалізованих фабриках, призначених для збору ношеного одягу, його дезінфекції та санітарної обробки, сортуванням, переробки і продажу. Серед частини громадян є поширена думка, що секонд-хенд це гуманітарна допомога, яку отримують благочинні організації і потім незаконно продають.

У цій та суміжних галузях у країнах Євросоюзу зайнято більше 10 млн чоловік. У країнах-постачальниках одягу секонд-хенд також існують величезні магазини цього напрямку і спеціалізовані ринки.

Сучасний секонд-хенд це вже не гуманітарна допомога голодуючим, а товар, що купується, обробляється, сортується, упаковується і продається. Ви навіть можете ознайомитися з сертифікатами якості та сертифікатами про проходження дезінфекційної обробки.

Категорії секонд-хенду[ред.ред. код]

Немає єдиної системи позначення та класифікації одягу, але можна вказати найчастіше вживані категорії:

  • «Сток» — абсолютно новий одяг, або взуття.
  • «Крем» — новий або без візуальних слідів зносу одяг (взуття).
  • «Люкс», «Екстра» — речі з мінімальним відсотком зносу.
  • Перша категорія — не порвана, не брудна, з малим відсотком зносу.
  • Друга категорія — значну частину становлять речі непридатні до продажу.
  • Третя категорія — речі дуже поганої якості, часто ганчір'я

Примітки[ред.ред. код]

  1. норму § 87 чинного правопису підтримала погоджувальна комісія з проблемних питань українського слововживання, словотворення та написання слів Інституту української мови НАН, підтримала погоджувальна комісія з проблемних питань українського слововживання, повідомила доктор Катерина Городенська → Див.: І гакер, і хакер? // Вільне життя плюс. — 2017. — № 41 (15881) (26 трав.). — С. 8. — (У вільну годину).
  2. Секонд-хенд - значення та правопис. secondhand.uz.ua. Процитовано 2016-05-27.