Секст Помпей Фест

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Секст Помпей
Sextus Pompeius Festus - De verborum significatu - 1700.PNG
Народився невідомо
Нарбонна
Помер невідомо
Підданство Римська імперія
Громадянство Стародавній Рим
Ім'я при народженні Sextus Pompeius Festus
Діяльність граматик (мовознавець), лексикограф

Секст Помпе́й Фест (лат. Sextus Pompeius Festus, II століття) — граматик (мовознавець) латинської мови, лексикограф часів Римської імперії.

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Ймовірно походив з Галії, міста Нарбонна. Про його молоді роки відомостей не збереглося.

Він жив або у часи або трохи пізніше Марка Валерія Марціала, якого цитував у свої творах, але раніше від Амбросія Феодосія Макробія, який, в свою чергу, цитував Секста Помпея.

Секст Помпей відомий у першу чергу, як автор словника-глосарія латинських слів і цікавих висловлювань у 20-ти книгах — «Про значення слів» (лат. De Verborum Significatu).

Марк Веррій Флакк, відомий граматик другої половини I століття до н. е., був автором об'ємного твору «лат. De Significatu Verborum», безпосередньо від якого збереглися лише два незначних фрагмента. Книга представляла собою тлумачний словник, в тому числі малозрозумілих і застарілих слів й виразів та містила дані про державний, юридичний і релігійний устрій Римської імперії. Праця Секста Помпея Феста була коротким витягом з твору Флакка, причому головна увага була звернена на лексикографічні пояснення. Також Фест зробив критичні вставки і уривки з інших власних творів. Текст Фесту також повністю не дійшов до нашого часу, відомий у кількох фрагментах:

Перше видання «Про значення слів» було надруковано 3 серпня 1471 в Мілані та мало назву «лат. Sext. Pompeius Festus de Verltorum Significatione».

Джерела[ред.ред. код]

  • Chisholm, Hugh, ed. (1911). «Festus, Sextus Pompeius». Encyclopædia Britannica. 10 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 294. (англ.)

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Wallace Martin Lindsay, ed. (1913). Sexti Pompei Festi De verborum significatu quae supersunt cum Pauli epitome. Leipzig: Teubner.reprint. Hildesheim: Olms. 1965. (лат.)
  • Karl Otfried Müller, ed. (1880) [1839]. Sexti Pompei Festi De verborum significatione quae supersunt cum Pauli Epitome. Leipzig.reprint. Hildesheim: Olms. 1975. (лат.)
  • Festus Lexicon Project (англ.)