Секст Помпей Фест

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Секст Помпей
Sextus Pompeius Festus - De verborum significatu - 1700.PNG
Ім'я при народженні Sextus Pompeius Festus
Народився невідомо
Нарбонна
Помер невідомо
Підданство Римська імперія
Діяльність граматик (мовознавець), лексикограф
Володіє мовами латина
Magnum opus De verborum significatu[d]

Секст Помпе́й Фест (лат. Sextus Pompeius Festus, II століття) — граматик (мовознавець) латинської мови, лексикограф часів Римської імперії.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Ймовірно походив з Галії, міста Нарбонна. Про його молоді роки відомостей не збереглося.

Він жив або у часи або трохи пізніше Марка Валерія Марціала, якого цитував у свої творах, але раніше від Амбросія Феодосія Макробія, який, в свою чергу, цитував Секста Помпея.

Секст Помпей відомий у першу чергу, як автор словника-глосарія латинських слів і цікавих висловлювань у 20-ти книгах — «Про значення слів» (лат. De Verborum Significatu).

Марк Веррій Флакк, відомий граматик другої половини I століття до н. е., був автором об'ємного твору «лат. De Significatu Verborum», безпосередньо від якого збереглися лише два незначних фрагмента. Книга представляла собою тлумачний словник, в тому числі малозрозумілих і застарілих слів й виразів та містила дані про державний, юридичний і релігійний устрій Римської імперії. Праця Секста Помпея Феста була коротким витягом з твору Флакка, причому головна увага була звернена на лексикографічні пояснення. Також Фест зробив критичні вставки і уривки з інших власних творів. Текст Фесту також повністю не дійшов до нашого часу, відомий у кількох фрагментах:

Перше видання «Про значення слів» було надруковано 3 серпня 1471 в Мілані та мало назву «лат. Sext. Pompeius Festus de Verltorum Significatione».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Chisholm, Hugh, ed. (1911). «Festus, Sextus Pompeius». Encyclopædia Britannica. 10 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 294. (англ.)

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Wallace Martin Lindsay, ed. (1913). Sexti Pompei Festi De verborum significatu quae supersunt cum Pauli epitome. Leipzig: Teubner.reprint. Hildesheim: Olms. 1965. (лат.)
  • Karl Otfried Müller, ed. (1880) [1839]. Sexti Pompei Festi De verborum significatione quae supersunt cum Pauli Epitome. Leipzig.reprint. Hildesheim: Olms. 1975. (лат.)
  • Festus Lexicon Project (англ.)