Скульд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скульд
Брати/сестриВерданді і Urðrd
Частина відНорни[1]
Наймолодша з норн Скульд (Анкер Елі Петерсен, 2003 р.)

Скульд (Борг або майбутнє) — згідно із скандинавською міфологією наймолодша з трьох норн. Назви норн Урд, Верданді та Скульд означають три різних етапи життя: «Минуле, сьогодення та майбутнє».

Скульд також є валькірією, яка обирає чоловіків-воїнів, яким суджено померти. Норни уособлюють долю в германо-скандинавській міфології. Жінки, згідно зі Старшою Едди, прядуть долю людей у вигляді ниток, а наймолодша розрізає нитку долі.

Норни є важливим елементом давньоскандинавської космології та міфу про створення людської душі.

Пророцтва Вельви

[ред. | ред. код]

Згадки про Скульд є у Старшій Едді Сноррі Стурлусона, де вказується, що Скульд визначала долю людей при народженні, як і інші норни. Вона жила біля джерела Урд поряд з двома іншими норнами Урд та Верданді в корінні світового дерева Іггдрасіль, яке норни щоденно поливають з джерела.

20 З'явились там діви
три велемудрі, просто з тих вод, й під деревом сіли;
Урд звали першу, другу — Верданді, різали руни, Скульд була третя.
Присуд судили, життя обривали
всім, хто родився, долю рекли. — Переклад Віталія Кривоноса[2]

Також у 17 строфі сказано про створення першого чоловіка та жінки, Аска і Ембли, та вказано, що вони не мали долі. У 20 строфі згадуються норни, які пряли нитки долі та наділили долею перших людей.

Іноді Скульд супроводжує валькірій, обираючи на полі бою воїнів, яким суджено померти. Наймолодша норна є представником смерті. Вона тісно зв'язана з магією та чаклунством та близька до богині смерті Хель. У Пророцтвах Вельви (Старша Едда) в перекладі В. Кривоноса згадується Скульд як валькірія:

Sá hon valkyrjur
vítt um komnar,
görvar at ríða
til Goðþjóðar.
Skuld helt skildi,
en Skögul önnur,
Gunnr, Hildr, Göndul
ok Geirskögul.
Зріла валькірій: вона всюдисущих: ладних рушати: до готів країн.
Скульд має щита,
а Скогуль інша,
Гунн, Хільд, Гьондуль: і Гейрскогуль.
Нині всі названі: норни Володаря,
ладні рушати: полем валькір'ï.

Видіння Гюльві

[ред. | ред. код]

У Молодшій Едді в Видіннях Гюльві Скульд згадується як валькірія: Вони звуться Валькіріями: їх Одін посилає на кожен бій; вони визначають чоловічу долю і нагороджують перемогою. Гудр і Рота і наймолодша Норна, вона, що зветься Скульд, вирушає на поле борні, щоб забрати вбитих і вирішити бій.[3]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Норны // Нарушевич — Ньютон — 1916. — Т. 28. — С. 872.
  2. Пророцтво вельви / Пісні про богів / edda.in.ua. edda.in.ua (укр.). Архів оригіналу за 22 березня 2018. Процитовано 9 березня 2018.
  3. Stridmann, Tim. Видение Гюльви — Младшая Эдда — Тексты — Norroen Dyrd. norse.ulver.com (рос.). Архів оригіналу за 16 вересня 2017. Процитовано 9 березня 2018.