Іґґдрасілль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іґґдрасілль
Зображення
Місце розташування Асґард
Персонаж твору Старша Едда
Розташування на карті
CMNS: Іґґдрасілль у Вікісховищі

Іґґдрасілль (також Іґґдрасиль, швед. Yggdrasills, Yggdrasil, ще використовуються назви Мімамейд та Лерад) — у скандинавській міфолоґії це «Світове дерево»; велетенське дерево, що, як вважалось, об'єднує та підтримує усі дев'ять світів скандинавської космології. Часто припускають, що це ясен — загальноприйняте сьогодні у Скандинавії тлумачення. Інша версія стверджує: у минулому вважалось, що Іґдрассілль — це тис, що збігається з його описом в «Едді» як вічнозеленого. Асґард, Альвгейм та Ванагейм спочивають на гілках Іґґдрасілля. Його стовбур — це вісь світу, що проходить через центр Мідґарду, навколо якого розташовано Йотунгейм, і під яким лежить Нідавеллір або Свартальгейм. Три корені простягаються донизу до Гельгейму, Ніфльгейму та Муспельгейму, але лишень у першому світі розташовано джерело, з якого поливають Іґґдрасілль.

Етимологія[ред. | ред. код]

Найпоширеніше тлумачення походження назви Іґґдрасілль — це виведення його з двох слів: Ygg «жахливий» та drasil «скакун», «кінь». Yggr вживається як епітет Одіна, що дає нам значення «скакун Одіна» — посилання на дев'ять ночей, які Одін провів, висячи на дереві, принесений у жертву самому собі, аби винайти руни. Шибеницю в скандинавській поезії називають «кінь повішених». Інше тлумачення — це «жахливий кінь», при цьому асоціації із Одіном є вторинними. Третя інтерпретація, дещо спірна, це «тис-колонна», що асоціює дерево із Eihwaz руною ᛇ. У староскандинавській мові Іґґдрасілль також називають Мімамейдр.

Іґґдрасілль в «Едді»[ред. | ред. код]

Під одним із коренів (Асґард) знаходиться священне джерело Урд, де живуть три норни, над якими навіть боги не мають влади. Вони щодня поливають дерево з правічного джерела, завдяки чому Іґґдрасілль є вічнозеленим. Під коренем Мідґарду знаходиться джерело Міміра.

Вісником на дереві (і таким чином між світами) є білка Рататоск. На верхівці крони сидить велетенський орел із соколом на чолі, що створює своїми могутніми крилами вітри у світах. Корінь Іґґдрасіллю в Ніфльгеймі гризе дракон Нідгьоґґ. Коза Гейдрун живе у кроні Іґдрассіллю та поїдає його листя. Чотири олені поїдають кору дерева, серед них Двалін.

Іґґдрасиль є центральним елементом переказу про Раґнарьок, кінець світу. Тільки двоє людей переживуть Раґнарьок, Лів та Лівтрасір, вони заховаються в лісі Годміміра, де меч Сурта безсилий.

Література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]