Валькірія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Émile Bayard - Valkyrie.jpg

Валькі́рії (старонорв. valkyrjur — «ті, що вибирають загиблих», однина valkyrja) — у скандинавській міфології — нижчі жіночі божества діси, що слугують Одіну.

Метою валькірій було вибрати найбільших героїв серед загиблих та перенести їх у Валгаллу, де вони ставали ейхер'яр — героями, що на чолі із Одіном битимуться із армією мертвих та Йотунів в час Раґнарьок.

Хоча у сучасному поп-мистецтві валькірії часто зображаються як прекрасні діви на крилатих конях, стародавніми скандинавами вони уявлялись швидше як вершниці на вовках — пожирачах трупів загиблих. На користь цього свідчить те, що у скандинавській поезії для вовків вживається «кеннінґ» — кінь валькирії. Самі валькірії уявлялись схожими на вороння що кружляє над полем бою та «вибирає» тіла. Тому ймовірно вважалось що зграї вовків та вороння, що пожирали тіла загиблих, слугували вищій цілі. Про невідповідність популярного іміджу валькірій їх історичному образу свідчить також ісландська «Сага про Ньялу». У ній збереглась «Пісня валькірій», а сама сага розповідає, як під час битви у 1014 році між ірландськими дружинами та вікінгами, дванадцять валькірій ткали тканину із людських кишок та співали цю пісню.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]