Собор усіх преподобних

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Собор усіх преподобних
Saint monks (fresco Kiev Pechersk Lavra).jpg

Собо́р усі́х преподо́бних отці́в, що в по́двигу просяя́ли[1] — перехідне свято Православної церкви, що відбувається в суботу сиропусного тижня[2]. Це єдиний день року, коли соборно звершується пам'ять усім святим преподобним.

Відповідно до Синаксарем[3],

« у цей день ми згадуємо всіх преподобних, чоловіків і жінок, що засяяли в пості, бо богоносні отці, поступово наставивши нас попередніми святами, заздалегідь підготувавши до поприща (посту), відвернувши від ситості та солодощів, залякавши майбутнім Судом, очистивши як слід сирною седмицею, доречно встановили посеред неї і два дні (по чину) посту, щоб потроху привчити нас до нього. «

Пам'ять усіх преподобних у Православній церкві звершується напередодні Великого посту, оскільки «житіє постувальне» є синонімом чернецтва, і ця чернеча чеснота має бути прикладом для вірян[2].

Богослужіння Собору звершується за Тріоддю, служба з великим славослів'ям. На ранній Собору всіх преподобних покладено особливий канон, який написав преподобний Теодор Студит[4], у якому в алфавітному порядку перелічено преподобних отців та жінок давнини[5].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]