Соціалістична єдина партія Німеччини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Соціалістична єдина партія Німеччини
Sozialistische Einheitspartei Deutschlands
Sozialistische Einheitspartei Deutschlands Logo.svg
Голова партії: Вальтер Ульбріхт (1950—1971)
Еріх Гонеккер (1971—1989)
Еґон Кренц
Дата заснування: 1946
Дата розпуску: 1990
Ідеологія: комунізм, марксизм-ленінізм
Друкований орган: Neues Deutschland

Соціалістична єдина партія Німеччини (нім. Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, SED) — ліва політична партія, створена у 1946 році в радянській окупаційній зоні Німеччини внаслідок об'єднання комуністичної (КПН) та соціал-демократичної партій Німеччини. Грала провідну роль у будівництві соціалістичної системи в НДР. У 1990 році на її основі створена Партія демократичного соціалізму (ПДС).

Історія[ред.ред. код]

СЄПН була заснована 21 квітня 1946 у результаті злиття членами Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) і Комуністичної партії Німеччини (КПН), які проживали в радянській окупаційній зоні Німеччини та окупованому Радянським Союзом секторі Берліна. Об'єднавчий з'їзд обрав двох співголів, щоб представляли обидві партії: Вільгельм Пік, колишній лідер КПН, і Отто Гротеволь, лідер СДПН. Союз двох партій мав спочатку поширюватися на всю окуповану Німеччину, проте він був відхилений послідовно в трьох західних окупаційних зон, в яких обидві партії залишалися незалежними. Об'єднання двох партій, таким чином пройшло тільки в радянській зоні.

II з'їзд партії було скликано 20-24 липня 1947 року. Він прийняв свіжий статут партії і перетворив виконавчий комітету партії в ЦК. Третій з'їзд партії був скликаний у липні 1950 року і підкреслив важливість промислового прогресу. Промисловий сектор, у якому було задіяно 40% працездатного населення, був підданий подальшій націоналізації, яка призвела до утворення «народних підприємств» (нім. Volkseigener Betrieb, VEB). Ці підприємства охоплювали 75% промислового сектора.

VI з'їзд партії було скликано 15-21 січня 1963 року. З'їзд схвалив нову програму партії і новий статут членства в партії. Вальтер Ульбріхт був переобраний першим секретарем партії.


Політичні партії і рухи Це незавершена стаття про політичні партії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Nefjodov V. V. SED a kultura NDR. Historicka monografie. Hradec Kralove, 2009.
  • Нефёдов В. В. СЕПГ и культура ГДР. Историческая монография. Градец-Кралове, 2009.


Комуністичні партії та рухи Це незавершена стаття про комуністичну партію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Німеччини Це незавершена стаття про Німеччину.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.