Справжні оси

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Справжні оси

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Шестиногі (Hexapoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Перетинчастокрилі (Hymenoptera)
Підряд: Стебельчасточеревні (Apocrita)
Надродина: Vespoidea
Родина: Справжні оси (Vespidae)
Підродини
Посилання
Вікісховище: Vespidae
EOL: 5242
ITIS: 154249
NCBI: 7438
Fossilworks: 72081

Справжні оси, складчастокрилі оси[1] (лат. Vespidae) — родина перетинчастокрилих комах. У XX столітті складчастокрилі оси поділялися на 3 самостійні родини: паперових Vespidae (з підродинами Vespinae[en], Polistinae[en], Stenogastrinae[en]), квіткових ос, Masaridae[en] (з підродинами Masarinae, Gayellinae, Euparagiinae[en]) і поодиноких складчастокрилих ос, Eumenidae (з підродинами Raphiglossinae, Discoeliinae (Zethinae) та Eumeninae[en]).

З 1990-х років більшість спеціалістів об'єднує всіх складчастокрилих ос в єдину родину Vespidae з підродинами Euparagiinae, Masarinae, Eumeninae, Stenogastrinae, Vespinae та Polistinae[1].

Опис[ред. | ред. код]

Крила складаються вздовж спини. Колір черевця з послідовних чорних та жовтих смужок.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Серед справжніх ос є види, представники яких ведуть поодинокий, так і суспільний спосіб життя (мають плодючих і неплодючих самиць — робітників) і ті, які будують складні гнізда з паперу (паперові оси). Підродини Polistinae та Vespinae складаються з суспільних видів, в той час як Eumeninae, Euparagiinae та Masarinae — це поодинокі оси; Stenogastrinae включає різні форми, які переходять від одиночних до соціальних форм.

Хижаки, харчуються (і вигодовують личинок) вбитими комахами (поодинокі оси) або пилком (квіткові оси), деякі види вживають в їжу також дрібних гризунів, геконів та дрібних птахів.

Систематика й різноманіття[ред. | ред. код]

У Палеарктиці поширені представники підродин Masarinae, Eumeninae, Vespinae та Polistinae[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Є. Л. Ларіонов, О. С. Вобленко. Фауна ос родини Vespidae (Insecta: Hymenoptera) Центрального та Східного Полісся України // Известия Харьковского энтомологического общества. — 2001-2002. — Т. 9, вип. 1-2. — С. 148–154.
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 березня 2022. Процитовано 31 березня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 березня 2022. Процитовано 31 березня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)