Степан Радич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Портрет

Сте́пан Ра́дич (хорв. Stjepan Radić; 11 червня 1871, Требарево Десна, поблизу Сісака, нині Хорватія8 серпня 1928) — австро-угорський і югославський політик хорватського походження, засновник Хорватської народної селянської партії, пізніше перейменованої в Хорватську селянську партію (хорв. Hrvatska Seljačka Stranka, 1905).

Саме Радич перетворив селянство Хорватії в самостійну політичну силу. Послідовно протистояв об'єднанню сербів і хорватів в одну державу, а після створення єдиної держави після Першої світової війни протистояв гегемонії сербів, вів різноманітну і діяльну політичну роботу, спрямовану на забезпечення самостійності хорватів і на боротьбу з клерикальними і соціалістичними конкурентами за вплив на маси. Був смертельно поранений сербським політиком в будівлі парламенту, що ще більше посилило розкол між двома народами.

Захоронений на Мірогою в Загребі. За опитуванням 1997 року виявився найшанованішим історичним діячем в сучасній Хорватії. Портрет Радича зображений на банкноті в 200 кун.