Столиця (автомобільне ралі)
Ралі Столиця | |
---|---|
Країна | Україна |
Регіон | Київська область |
Місто | Київ |
Роки проведення | 1999 – 2020 |
Дорожнє покриття | Асфальт, грунт, гравій |
Турніри, до яких входило | Чемпіонат України: 9 - 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2018, 2019, 2020,
Кубок України: 1 - 2005 Кубок Столиці: 4 - 2006, 2007, 2008, 2009 |
Найбільше учасників | 51 (2004) |
Найменше учасників | 17 (2007) |
Офіційна вебсторінка | https://www.kmamk.com/ |
Ралі «Столиця» – традиційне змагання з автомобільного ралі, яке проводилось в Києві та Київській області області України з 1999 по 2020 роки з перервами. Входило до заліків чемпіонату та Кубку України з ралі, а також до заліку Кубку Столиці. Незмінними організаторами ралі «Столиця» виступали Київський міський автомотоклуб (КМАМК) та Автомобільна федерація України.
Першу спробу провести змагання з класичного ралі в столиці незалежної України було зроблено в 1995 та 1996 роках під назвою ралі «Київ». Попри очевидну перспективу такої події, її організатор, Київський регіональний автоклуб «Славутич», в 1997 році відмовився від подальшого проведення гонки. Натомість, цього ж року було утворено Київський міський автомотоклуб, який почав організовувати в Києві спочатку змагання з кільцевих гонок, а потім – і класичне ралі.
Перше ралі «Столиця», проведене в квітні 1999 року як перший етап чемпіонату України, одразу отримало схвальні відгуки від вболівальників, яких приваблював, зокрема, урочистий старт змагання на центральній вулиці Києва – Хрещатику. Зі спортивної ж точки зору гонка запам’яталась численними дискваліфікаціями лідерів і перемогою екіпажу Валентина Марчука та Леоніда Косянчука, яких до початку змагання не відносили до числа фаворитів[1].
Вже в 2001 році ралі «Столиця» отримало міжнародний статус, ставши, крім етапу чемпіонату України, ще й етапом так званого Кубку Президентів. Але найбільш гучним стало змагання 2004 року, в якому взяли участь два британські екіпажі на автомобілях світового класу Ford Focus RS WRC – один з них, Дуглас Холл та Стівен Егглстоун, і виграв змагання[2].
Наприкінці 2004 року в українській ралійній спільноті розгорнулась дискусія на тему «чи потрібні в чемпіонаті України асфальтові ралі», результатом якої стало виключення ралі «Столиця» з календаря цієї серії[3]. Попри це, ще два роки поспіль Київський автомотоклуб проводив змагання в звичному форматі – але тепер вже в статусі етапу Кубку України з спринт-ралі та Кубку Столиці[4].
На початку 2007 року стало очевидно, що асфальтовий формат змагання зрештою вичерпав себе. З 2007 по 2009 роки було організовано ще три ралі «Столиця» на гравійних та грунтових дорогах Київської області, після чого проведення гонки тимчасово припинилось.
Відродження ралі «Столиця» відбулось в 2018 році в так званому «змішаному» форматі – урочиста церемонія відкриття, як і раніше, проводилась на Хрещатику, тоді як змагальні ділянки було прокладено гравійними дорогами Житомирської області поблизу міста Іршанськ[5]. Завдяки такому рішенню гонка знов повернулась до чемпіонату України і три роки поспіль проходила, як один з його етапів.
В 2021 році ралі «Столиця» також було заявлене, як фінальний етап чемпіонату України, але через черговий спалах пандемії COVID-19 організаторами було прийняте рішення відмінити змагання[6]. Починаючи ж з 2022 року через повномасштабне вторгнення Росії проведення всіх змагань з ралі в Україні було тимчасово припинено.
В період з 1999 по 2006 рік ралі «Столиця» проходило виключно на асфальті. Найбільш видовищними були спецділянки, розташовані на території Національного експоцентру України, Національного музею народної архітектури та побуту України в Пирогові, а також доріжки Голосіївського лісу. Крім того, в різні роки були задіяні шляхи загального користування біля Чабани та Бортничі. Також спецділянками іноді використовувались закриті траси автодромів «Чайка» та «Феофанія».
В 2007 році ралі «Столиця» проходило грунтовими дорогами поблизу міста Біла Церква. В наступні два роки для проведення змагання використовували штучну грунтову трасу «Боярський Вал», побудовану в межах міста Боярка[7]. Починаючи з 2018 року змагальні ділянки ралі «Столиця» було прокладено гравійними лісовими дорогами поблизу міста Іршанськ Житомирської області[8].
- На ралі «Столиця» 2000 року відбувся дебют в українському ралі автомобіля Subaru Impreza GT, яким керував екіпаж Андрія Александрова та Геннадія Панфілова. Екіпаж брав участь у змаганні автомобілем безпеки[9].
- На ралі «Столиця» 2002 року відбувся дебют гоночної команди MacCoffee Rally Team, яка згодом стала рекордсменом за кількістю перемог в командному заліку чемпіонату України[10].
- На ралі «Столиця» 2004 року відбувся перший і останній старт в українському ралі автомобілів Ford Focus RS WRC, якими керували британські екіпажі Холл/Егглстоун та Тінклер/Кларк.
- Олександр Салюк-старший є рекордсменом ралі «Столиця» за кількістю перемог (3), подіумів (6) та виграних спецділянок (54). Водночас його син, Олександр Салюк-молодший, є рекордсменом за кількістю стартів на ралі «Столиця» (9).
- Крім того, обидва Салюки, старший та молодший, утримують рекорди, як найстарший та наймолодший переможці ралі «Столиця». Салюк-старший виграв це ралі в 2005 році у віці 50 років та 6 місяців, Салюк-молодший переміг в 2006 році у віці 27 років та 9 місяців.
- Рекордсменом серед автомобільних брендів, які вигравали ралі «Столиця», є марка Mitsubishi, на рахунку якої 9 перемог в цьому змаганні. Крім того, в різні роки ралі «Столиця» вигравали автомобілі Ford, Mazda, MINI та Subaru.
- Найбільше учасників (51 екіпаж) стартувало в ралі «Столиця» 2004 року, найменше (17 екіпажів) – в ралі «Столиця» 2007 року.
- ↑ The Best of Ukraine: Столиця-1999
- ↑ The Best of Ukraine: Столица-2004
- ↑ Ралли «Столица»: гонка непростой судьбы
- ↑ І етап Кубку України з ралі-спринту – VІІ ралі «Столиця»
- ↑ Ралли «Столица»: неужели все-таки да?
- ↑ Ралі «Столиця» відмінено
- ↑ Ралли «Столица»: скромный юбилей
- ↑ 30 екіпажів візьмуть участь в авторалі «Столиця»
- ↑ Раллийная техника: Subaru GT
- ↑ 2002: феноменальный дебют