Стругальний верстат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Струга́льний верста́т (англ. shaper, planer) —

1) Металорізальний верстат для оброблення (стругання) різцями плоских та фасонних поверхонь з горизонтальним зворотно-поступальним рухом інструмента і прямолінійним періодичним рухом подачі заготовки[1].

Розрізняють поперечно- і поздовжньо-стругальні верстати. На поперечно-стругальних верстатах різець рухається відносно закріпленого на столі виробу, на поздовжньо-стругальних — стіл з виробом переміщується відносно нерухомого різця.

Різання відбувається під час робочого ходу, далі відбувається зворотній хід (з вищою швидкістю), при якому різець (або виріб) повертається до початкового положення. Швидкість головного руху залишається сталою у всіх поздовжньо-стругальних верстатів і поперечно-стругальних з гідравлічним приводом та змінюється (від нуля до максимальної й знов до нуля) у поперечно-стругальних верстатів з приводом від кулісно-кривошипного механізму. У кінці кожного холостого ходу здійснюється рух подачі (у поперечному напрямі відносно напряму головного руху). У поперечно-стругальних верстатів він робиться столом із закріпленою на ньому заготовкою, у проздовжньо-стругальних — різцю, закріпленому у супорті.

Поперечно-стругальні верстати призначені для обробки дрібних і середніх виробів, поздовжньо-стругальні — для обробки виробів великих або одночасно кількох середніх, а також з вузькими довгими поверхнями. За принципом обробки на стругальні верстати схожі довбальні верстати. Стругальні металообробні верстати застосовують головним чином в індивідуальному і дрібносерійному виробництві.

2) Узагальнена технологічна назва деревообробного верстата, на якому способом стругання формується гладка плоска поверхня деталі (циклювальний верстат) або отримується стружка-напівфабрикат, наприклад струганий шпон (шпоностругальний верстат, стружковий верстат тощо). Різальний інструмент стругального верстата — стругальний ніж робить вертально-поступальний або плоский коловий рух чи встановлюється нерухомо.

3) Застаріла назва деревообробного верстата для обробки фрезами плоских поверхонь. До стругальних верстатів у цьому випадку відносять рейсмусові верстати, фугувальні верстати, верстати довбальні тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ДСТУ 2298-93 Верстати металорізальні. Терміни та визначення.

Посилання[ред. | ред. код]