Студентське братство "Каменяр"

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Студентське Братство Дрогобича «Каменяр» утворене на початку 1989 року. Основу становили студенти Дрогобицького педагогічного інституту, а також студенти Дрогобицького музичного училища, Дрогобицького нафтового технікуму та Дрогобицького механічного технікуму.

Дрогобичани - учасники Революції на граніті в перший день голодування, Київ, 2 жовтня 1990 року. Посередині з прапором - Ігор Савчак, другий голова Студетського Братства Дрогобича "Каменяр"

Навесні 1989 року група студентів Дрогобицького педагогічного інституту видала одну з перших в Україні самвидавних газет "Вільна Україна".

Студентське Братство Дрогобича «Каменяр» є співорганізатором студентського голодування в Києві у жовтні 1990 року ("Революції на граніті")

Голови Студентського Братства "Каменяр" у 1989-2000 роках.[ред. | ред. код]

Першим головою Студентського Братства «Каменяр», у 1989–1991 був Микола Походжай[1], студент фізико-математичний факультету. Далі головами СБ «Каменяр» були:

1991–1993 – Ігор Савчак, студент факультету іноземних мов,

1993–1997 – Богдан Николаїшин, студент історичного факультету [2].

1997–2000 – Михайло Хейна, студент факультету іноземних мов.

1989-1990 роки[ред. | ред. код]

Фестиваль "З'їзд глузду". На фото крайній справа - Микола Походжай, перший голова Студентського Братства Дрогобича  "Каменяр". У центрі - Андрій Миколайчук. Дрогобич 14 лютого 1991 року

Весною 1989 року була організована координаційна зустріч у Дрогобичі, на яку зі Львова приїхали члени Товариства Лева та Студентського Братства Львова Олександр Кривенко, Олег Кузан, Юрій Лобан, Володимир Панкеєв та Олесь Пограничний.[3]

27 лютого 1990 у Києві було арештовано 10 студентів зі Львова та Дрогобича, які, приїхали до столиці домагатися звільнення заарештованого 21 лютого 1990 Володимира Чемериса – активіста Української студентської спілки та секретаря київської організації НРУ.  Цих студентів міліція також брутально арештувала і засудила на кільканадцятиденні терміни. Серед арештованих було і двоє дрогобичан – Микола Походжай та Остап Садовий.

На підтримку арештованих побратимів, дрогобицькі студенти організували живий ланцюг, який з’єднав усі навчальні заклади Дрогобича з вимогою звільнити затриманих студентів. Врешті, 7 березня 1990 хлопців звільнили з-під арешту і вони повернулись до дому.

24-25 березня 1990 Студентське Братство «Каменяр» організувало два автобуси дрогобицьких студентів для поїздки в Хуст (Закарпаття) на відзначення 51 річниці проголошення Карпатської України. У ці дні там проводилась ІV сесія Великої Ради Народного Руху України, де, окрім інших ставилось питання про перетворення НРУ в політичну партію.

21-23 вересня 1990 Студентське Братство «Каменяр» організувало поїздку у Хмельницьку область, с.Пилява, на святкування днів козацької слави «Пилява-90» – відзначення річниці переможної битви війська Богдана Хмельницького під Пилявою.

Участь в «Революції на граніті» 1990 року[ред. | ред. код]

Перші години Студентського голодування в Києві - Революції на граніті - ранок, 2 жовтня 1990 року. Ще не розставлені намети, студенти-дрогобичани з білими і чорними пов'язками сидять і лежать на наплечниках з речами і спальних мішках

Студентське Братство Дрогобича «Каменяр» фактично є співорганізатором студентського голодування в Києві у жовтні 1990 року ("Революції на граніті"), оскільки велика група студентів - близько 20 осіб - приїхала у Київ ще 1 жовтня, напередодні початку голодування[4]


Було близько сотні студентів-дрогобичан, які брали участь в акції голодування в Києві на площі Жовтневої Революції. Частина з них голодували від першого до останнього дня, частина приїжджала на певні етапи.

На сьогодні вдалось пригадати та ідентифікувати лише частину із них:

-         Андрій Бурбіль (фізико-математичний факультет),

-         Оксана Гнатів (Гординяк); фізико-математичний факультет),

-         Ігор Губич (факультет іноземних мов),

-         Василь Еліяшевський (філологічний факультет),

Вирізка із газети "За вільну Україну" (Львів), початок жовтня 1990 року із статтею про Студентське голодування в Києві. на фото вгорі, крайній зліва - Ігор Савчак, голова Студентського Братства "Каменяр" у 1991-1993 рр

-         Роман Кліщ (лаборант філологічного ф-ту Дрогобицького педінституту),

-         Юрій Леськів (музпед факультет),

-         Микола Походжай (фізико-математичний факультет),

-         Ігор Савчак (факультет іноземних мов),

-         Остап Садовий (фізико-математичний факультет),

-         Оксана Самборська (філологічний факультет),

-         Роман Сенчишин (фізико-математичний факультет),

-         Неля Товарницька (Турянин), (музпед факультет)

-         Ростислав Товарницький (фізико-математичний факультет),

-         Тарас Ференц (Дрогобицьке музучилище),

-         Василь Філь (філологічний факультет),

-         Ярослав Шурпета (фізико-математичний факультет)Організація студентських фестивалів 1991 року[ред. | ред. код]

Спецвипуск газети ДПІ "Радянський педагог" - "Оказія" - до фестивалю З'їзд Глузду. 14 лютого 1991 року.

Студентське Братство "Каменяр" організувало ряд цікавих акцій на початку 1990-х років.


14 лютого 1991 Студентське Братство Дрогобича організовувало студентський фестиваль альтернативного мистецтва – «З’їзд Глузду».

Афіша студентського фестивалю Рік-end. Дрогобич, 1991 рік

24 травня 1991 організували студентський фестиваль «Рік-end»


Згодом члени Студентського Братства "Каменяр" брали активну участь у всіх визначних подіях в житті Дрогобича, регіону та України:

Помаранчева революція, Революція гідності, Російсько-Українська війна, волонтерський рух.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Орденом "За заслуги" ІІ ступеня Президент Порошенко нагородив дрогобицького волонтера Миколу Походжая. Медіа Дрогобиччина - DrogMedia (uk). 2019-05-18. Процитовано 2021-05-04. 
  2. Facebook. www.facebook.com. Процитовано 2021-05-04. 
  3. Zaxid.net. Олесь Пограничний: День народження Студентського Братства ЛНУ. ZAXID.NET (uk). Процитовано 2021-05-04. 
  4. Файл:Стаття в газеті "За вільну Україну", жовтень 1990 року.jpg. Вікіпедія (uk). Процитовано 2021-05-04.