Сільська гміна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Сільська ґміна)
Jump to navigation Jump to search

Сільська гміна (пол. gmina wiejska) — гміна Польщі, територія якої не включала до свого складу жодного міста (інколи правління такої ґміни містилось у сусідньому місті).

Раніш у Польщі відповідником односільській ґміні була громада (пол. gromada). У період з XV до XVIII століття така ґміна була найменшою одиницею адміністративно-територіального поділу Польщі та деякою мірою одиницею місцевого самоврядування на селі. Слово «громада» також використовувалося щодо жителів одного приходу або прошарку міської бідноти.

Після поділів Речі Посполитої система внутрішнього поділу і коло повноважень управлінь гмін змінювалися відповідно до правових систем держав, до складу яких відійшли частини Речі Посполитої. Як правило, в частинах Речі Посполитої, які відійшли до Пруссії та Австрії домінували гміни, які складалися з одного села (пол. gminy jednostkowe). У частині, яка відійшла до Росії, після 1864 році громада була включена як нижча територіальна одиниця до складу сільської громади (пол. gmina zbiorowa), яка складалася з кількох сіл і була відповідником сучасного солтиства.

У міжвоєнний час Законом про місцеве самоврядування з 1933 році були введені в обіг одно- та кількасельні гміни (колективні). До складу колективної ґміни входили кілька громад, на чолі яких стояла рада громади (у дрібніших громадах — загальний збір громади) та війт.

Таким чином сільські гміни функціонували до реформи 1954 році, в результаті якої колективні ґміни були ліквідовані, а найменшої одиницею адміністративно-територіального поділу Польщі стали громади.

Чергова реформа в 1973 році ліквідували громади і заново ввела колективні ґміни (пол. gminy zbiorowe) разом з допоміжними ґмінами нижчого рівня або солтиствами.

Разом з тим громади, як і ґміни, починаючи від 1950 року, були органами загальної державної влади, а не місцевого самоврядування. Це саме стосується і міських ґмін.

Див. також[ред.ред. код]