Гміна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карта гмін у Польщі

Гміна , також ґміна[1] (пол. gmina) — найменша адміністративна одиниця в Польщі, місто, село або група сіл і міст. Назва походить від нім. Gemeinde — спільнота, громада, община.

По суті, гміна є самоврядною громадою мешканців певної території. Іноді поняття застосовується до інших самоврядних громад (релігійна громада, шкільна громада). Керівництво гміни складають: рада гміни, що обирається на загальних виборах місцевого самоуправління, а також правління, що обирається радою гміни і здійснює виконавчу владу в гміні. У сільських гмінах голова зветься війт (пол. wójt), в невеликих містечках — бурмістр (пол. burmistrz), а в великих — президент (пол. prezydent).

До компетенції гміни належать, зокрема, початкові школи, дитсадки, бібліотеки, будинки культури, місцевий транспорт, гмінні дороги, управління ринками, охорона здоров'я.

Керівництво гміни відповідає за порядок і безпеку на своїй території, в його віданні перебувають дороги місцевого значення, організація комунального господарства, і т. д. У результаті останньої реформи тепер до компетенції гміни належать також фінансові кошти.

3 1990 року гміна є найменшою самоврядною територіальною одиницею. Функціонує гміна на підставі статуту, який визначає її устрій, права та обов'язки. Гміна може бути сільською, місько-сільською або міською. Гміна має право утворювати допоміжні додаткові структурні мікрорайони, які мають назви: дільниця (пол. Dzielnica), солтиство (пол. Sołectwo) та поселення (пол. Osiedle).

2007 року на території Польщі функціонувало 2 478 гмін: 1 587сільських, 584 сільсько-міських та 307 міських (при загальній кількості міст 891).

Історія[ред.ред. код]

Гміна також була первинною адміністративною одиницею в довоєнній Польщі (також і на окупованих Галичині та Волині). До 1 серпня 1934 року позначала окреме село (з присілками і хуторами), пізніше — групу сусідніх сіл (поняття стало рівнозначним волості).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]