Сімеїзька обсерваторія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 44°25′04″ пн. ш. 33°59′50″ сх. д. / 44.4180389° пн. ш. 33.9974000° сх. д. / 44.4180389; 33.9974000

Центральний вхід

Сімеїзька обсерваторія — до середини 1950-x астрономічна дослідницька обсерваторія. Перебуває поблизу Гори Кішка, Крим біля селища Сімеїз. Нині є частиною Кримської астрофізичної обсерваторії. У наш час[коли?] використовується для проведення дослідження орбіт супутників, заснованого на використанні лазерів.

На честь Сімеїзької обсерваторії названа мала планета 748 Simeisa, відкрита Г. Н. Неуйміним 14 березня 1913 року.

Історія[ред. | ред. код]

Обсерваторія була створена астрономом-аматором М. С. Мальцевим за рахунок власних коштів. Початкове встаткування обсерваторії обмежувалося двома невеликими телескопами. У 1908 році була подарована Російської академії наук і згодом послужила основою для однієї із філій Пулковскої обсерваторії. Трохи пізніше в 1925 році в Сімеїзькій обсерваторії встановили метровий телескоп-рефлектор, за допомогою якого згодом були здійснені дослідження спектрів небесних тіл.

Сімеїзька обсерваторія була повністю зруйнована в ході Другої світової війни, а більша частина встаткування виявилася загублена. Згодом деякі інструменти були знайдені в Німеччини по закінченню війни, включаючи головний телескоп, хоча його дзеркало було ушкоджено. Проте, 30 червня 1945 року було ухвалене рішення про відновлення обсерваторії, і Сімеїзьке відділення Пулковської обсерваторії було перетворено в самостійну Кримську астрофізичну обсерваторію. Тоді ж був побудований новий телескоп з більш ніж двометровим дзеркалом (таких телескопів не було в той час ні в Європі, ні в СРСР, лише в США уже функціонував триметровий Лікський телескоп і готувався до введення в експлуатацію пятиметровий Паломарський телескоп). У Сімеїзькій обсерваторії, біля берега Чорного моря, установлений радіотелескоп РТ-22, з діаметром рефлектора 22 метра.