Сі-цзун (династія Тан)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сі-цзун
Інші імена Лі Сюань
Народився 8 червня 862(0862-06-08)
Сіань, Династія Тан
Помер 20 квітня 888(0888-04-20) (25 років)
Сіань, Династія Тан
Громадянство Династія Тан
Ім'я при народженні Лі Ян
Титул імператор
Посада Імператор Китаю
Термін 873—888
Попередник І-цзун
Наступник Чжао-цзун
Батько І-цзун
Мати імператриця Ван
Рід Лі
Брати, сестри
Діти 2 сини та 2 доньки

Сі-цзун (僖宗, 8 червня 862 —20 квітня 888) — 18-й імператор династії Тан у 873888 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився 8 червня 862 року у родині імператора І-цзуна. Отримав ім'я Лі Ян. У 865 році стає князем Пу, у 873 році завдяки євнухам стає спадкоємцем трону, зміную ім'я на Лі Сюань. Того ж року після смерті батька оголошується імператором під ім'ям Сі-цзун.

З огляду на те, що імператор був доволі молодим він менше займався державними справами, а більш розвагами. Владу фактично перебрав євнух Тян Лінцзі. Деякий час уряд діяв доволі успішно на чолі із канцлером Лу Сі, якого було призначено у 874 році. Дещо приборкано корупцію.

Втім послаблення економіки імперії, великі посухи, голод спричинили численні повстання та бунти, яки вилилися у велике повстання на чолі із Ван Сяньчжі у 874 році. Спочатку він захопив півострів Шаньдун, а згодом рушив у центральні райони. Втім спроба повстанців захопити Лоян виявилася невдалою. Тоді Ван Сянчжі рушив на південь, де отримав підкріплення від селян. Лише у 878 році урядовим військам вдалося придушити це повстання. Втім того ж року повстання почав Хуан Чао колишній соратник Ван Сянчжі, який зібрав нові сили у префектурах, що розташовувалися у середній течії Янцзи. Він також не зміг захопити Лоян. Тоді Хаун Чао повернув до південних префектур імперії. Тут у 879 році біля Кантону вів перемовини проздачу. Не домовившись Хаун Чао атакував й захопив Кантон, пограбувавши це місто розвернувся й пішов на столицю імперії Чан'ань. Урядові війська були вже не здатні протидіяти повстанці. Зрештою Хуан Чао у 880 році захопив столицю. Сі-цзун втік у західні префектури. Тут він збирав нові сили, а також запросив допомоги у Лі Гоюня, вождям тюрків-шато. разом з тим Хуан Чао своєю жорстокістю відштовхнув населення Чан'аня від себе. Тому у 883 році імператор Сі-цзун зміг відвоювати столицю, а наступного року повністю знищити війська Хуан Чао, який наклав на себе руки. Проте Сі-цзун повернувся до столиці лише у 885 році.

На дяку Сі-цзун передав в управління Лі Гоюню деякі префектури на заході імперії. Втім вплив євнуха Тян Лінцзі зберігся. Внаслідок конфлікту останнього з Лі Гоюнєм почалася нова війна. Сі-цзуну у 886 році довелося тікати зі столиці знову. Вже наступного року, стративши Тян Лінцзі, Сі-цзун замирився з повстанцями и повернутися до Чан'аня. 20 квітня 888 року він сконав.

Джерела[ред.ред. код]