Тадеуш Грабянка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тадеуш Грабянка
пол. Tadeusz Grabianka
Tadeusz Grabianka.jpg
Ім'я при народженні пол. Tadeusz Grabianka
Псевдо Граф Остап, Граф Сутківський, "Король Нового Ізраїлю"
Народився 8 січня 1740(1740-01-08)
Райківці
Помер 6 жовтня 1807(1807-10-06) (67 років)
Санкт-Петербург
Поховання Санкт-Петербург
Країна Royal Banner of Stanisław II of Poland.svg Річ Посполита
Національність поляк
Місце проживання Поділля, Франція
Діяльність алхімік, містик
Відомий завдяки містик, ілюмінат
Титул шляхтич
Посада Q66190054?
Конфесія ілюмінат
Рід Q63532347?
Родичі Юзеф Каєтан Грабянка, Маріанна Калиновська
У шлюбі з Тереза Стадніцька
Діти Анна Грабянка-Раціборовська(1772—1796), Антоній Грабянка, Еразм Грабянка
[[File:Лещиць|80px|center|Герб]]

Тадеуш Грабянка (пол. Tadeusz Grabianka; *8 січня 1740, с. Райківці, Хмельницький район, Хмельницька область — † 6 жовтня 1807, Петербург) — польський (Подільське воєводство) шляхтич гербу Лещиць, лівський староста (від 1770), містик, алхімік, ілюмінат. Псевдоніми: «Граф Остап» (фр. Comte Ostap), «Польський Граф» (фр. Comte Polonais), «Граф Сутківський», «Король Нового Ізраїлю».

Коротка біографія[ред. | ред. код]

Батьки: Юзеф Каєтан Грабянка, підчаший Летичівський, і Маріанна з Калиновських. Народився в замку в Райківцях, який належав його матері.

Завдяки старанням матері, виховувався у Франції (Лотарингії) при дворі польського екс-короля Станіслава Лещинського, герцога Лотаринзького. Навчаючись у Парижі, познайомився з діяльністю масонів і езотериків.

Повернувся на батьківщину після смерті батька (1759). Успадкував значний маєток, до якого входили три шляхетські резиденції (Остапківці, Райківці, Сутківці), будинки у Львові та Кам'янці, а також 14 сіл.

1771 року оженився з Терезою Стадницькою, того ж року подружжя переїхало до Остапківців.

В 1775 у Райковецькому замку Грабянку відвідали граф Каліостро та Бруморе, де вони разом працювали над алхімічними дослідами.

Інтерес до містики звів Грабянку з масоном гр. Августом Мошинським і Яном Салвертом, які у Варшаві заснували Академію таємних наук.

Діяльність Грабянки як ілюміната почалась в помісті гр. Гайнріха фон Пройсена в Берліні. Там він познайомився з Пернеті і Бруморе, братом відомого хіміка. 1770 до берлінського кола належав також граф Сен-Жермен (17 ? −1784). Імовірно також Грабянка був меценатом цієї групи.

Грабянка заснував ложу, до якої входили також жінки і діти. До цієї групи входили його дружина, її сестра Текля з чоловіком Яном Амором Тарновським і також Маріанна Лянцкоронська-Стадніцька, донька Анна Грабянка.

В 1785 повернувся з Поділля до Авіньйону, де заснував Academie des Sages, а пізніше в Монпельє, Дуе і Могилеві-Подільському. Грабянка був обраний магістром ложі під титулом «Король Нового Ізраїлю»

Грабянка і Пернеті були майстрами ілюмінатів Авіньйону, і Грабянка під псевдонімом Граф Остап (Граф Сутковський) поширював своє вчення і сприяв заснуванню нових лож в Лондоні, Італії.

14 вересня 1791 за наказом з Риму ілюмінати припинили свою діяльність в Авіньйоні.

Останні роки свого життя Грабянка жив в помістях Чарторийських, Любомирських, Тарновських, а потім в Тульчині у графа Станіслава Щенсного Потоцького до 13 березня 1805). Польський сенатор Юзеф Август Ілінський призначив йому щорічну пенсію.

В серпні 1805 переїхав до Петербурга, де, проповідуючи своє вчення, став відомим у місцевих масонських колах. У квітні 1807 на хвилі масонофобїї та галлофобії, викликаній війною Росії проти Наполеона, Грабянка був заарештований. Через півроку помер у Петропавлівській фортеці, не діждавши суду.

Похований у Петербурзі, в костелі Св. Катерини.

Посилання[ред. | ред. код]