Таунхауз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Leinster House, 18 сторіччя, Дублін

Таунха́уз (англ. town house — «міський будинок») — цим терміном називали міську резиденцію представника аристократії. Будинки могли стояти окремо, але в більшості випадків вони будувались в ряд і примикали один до одного. Тому в США цей термін почав застосовуватись в архітектурі та містобудуванні для будь-якої малоповерхової забудови невисокої щільності, зокрема і для стилю, що виник в Європі в 16-му столітті, де ряд ідентичних або дзеркальних будинків мали спільні бічні стіни (тераседхауз у Великій Британії). У сучасному значенні це — будинки-квартири на декілька сімей, сполучені в один корпус.

Історія[ред. | ред. код]

Історично таунхауз був міською резиденцією шляхетної багатої родини, яка володіла одним або кількома заміськими маєтками або будинками, в яких вони жили протягом більшої частини року. Землевласники зі слугами переїздили в міський будинок (таунхауз) на час соціального сезону (коли відбувались великі бали)[1]. Пізніше такий формат житла поширився у Північній Америці. Також поширені таунхаузи в країнах Азії, в Австралії та Південній Африці.

Пізніше в Америці термін «таунхауз» або «таунгом» (townhome, town home) почав використовуватись для опису неоднотипних будинків в приміських районах, що проектувались з імітацією відокремленої або напіввідокремленої (будинок на дві квартири) забудови. Сьогодні термін «таунхауз» іноді використовується також для опису житла, що імітує окремий будинок, але об'єднаний в багатоквартирний комплекс (ровхауз у Північній Америці, тераседхауз у Великій Британії). Різниця між житловим помешканням, яке називають квартирою і тим, яке називають «таунхауз», полягає в тому, що таунхауз зазвичай кількаповерховий і має власний вхід з вулиці на противагу квартирі, що займає зазвичай тільки один поверх і має вхід через внутрішні сходи і коридори загального користування.

Таунхаузи в Україні[ред. | ред. код]

Цей формат житла прийшов в Україну порівняно нещодавно. Здебільшого таунхаузи будуються поруч з великими містами (переважна більшість таких збудована в передмісті Києва), являють собою невеликі містечка з міською інфраструктурою. Приклади комплексів з таунхаузами вже є в містах і селах біля Києва: Ірпінь, Вишневе, Буча, Софіївська Борщагівка, Славутич, а також в околицях Львова, і самі забудовники вважають ці кроки початком «революції на ринку нерухомості».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Olsen, Kirstin (1 січня 1999). Daily Life in 18th-century England (англ.). Greenwood Publishing Group. ISBN 9780313299339. Архів оригіналу за 10 липня 2015. Процитовано 8 липня 2015.