Терикон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Терикони Донбасу
Шахта 1/3 «Новогродівська».
Один з териконів у Німеччині. Саар.
Терикон висотою 200 м.
Терикон поблизу м. Вуглегірськ, Донбас, Україна

Терико́н (фр. Terri — відвал породи, фр. Conique — конічний) — відвали, штучний насип з порожніх порід, витягнутих при підземній розробці покладів вугілля й інших корисних копалин.

Процеси всередині териконів[ред. | ред. код]

Усередині териконів шахт і гірничозбагачувальних фабрик зазвичай протікають різноманітні процеси техногеного пірометафоризму:

Ці процеси приводять до радикальної зміни фазового складу відвальної маси.

Самозаймання і гасіння териконів[ред. | ред. код]

Конічні відвали, що створюють транспортуванням породи до вершини рейковим транспортом (скіп, вагонетка), найбільше схильні до самозаймання, тому що їхня будова забезпечує найбільший приток повітря в середину відвалу, що у свою чергу сприяє окисненню пальної частини породи. Ці відвали слід розташовувати таким чином, щоб переважні вітри були спрямовані у хвостову частину відвалу. Основним недоліком конічних відвалів є відсутність можливості одночасного складування породи і виконання профілактичних заходів проти її самозаймання.

Найбільше розповсюдження отримав спосіб гасіння конічних відвалів водою з одночасним змивом вершини і перетворенням в відвал плоскої форми, який легше захищати від самозаймання. Звичайно поверхневий шар вершини конічного відвалу спочатку охолоджують струменем води до температури нижче 50ºС. Після охолодження поверхневого шару (на глибину 0,5 – 0,7 м) приступають до змиву вершини. Подальше зниження висоти відвалу здійснюється бульдозером. Переформування відвалу закінчується зменшенням його висоти не менше чим на половину. Потім утворений майданчик оточують валом і заливають водою для гасіння внутрішніх вогнищ горіння. В інших випадках заливка горизонтального майданчика зниженого відвалу здійснюється заливкою води в нарізані ножем бульдозера траншеї глибиною 0,3 – 0,5 м і шириною 1,5 – 2,2 м.

Озеленення й залісення териконів[ред. | ред. код]

В процесі рекультивації земель терикони є об'єктами озеленення й залісення. В ряді випадків можливе озеленення відвалів без переформування відвалів.

Терикони в Україні[ред. | ред. код]

Тільки біля вугільних шахт Донбасу відомо близько 700 териконів (у Донецьку – 89, Макіївці – 68). Частина з них – горілі, використовуються як матеріал-наповнювач у будівельній промисловості, при будівництві доріг, дамб тощо. Частина донбаських териконів горить (через самозаймання органічної речовини), при цьому температура речовини всередині терикона знаходиться в межах 100–800ºС.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2001—2004.