Товариство наукових викладів імені Петра Могили

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Товариство наукових викладів імені Петра Могили — освітньо-наукове товариство, засноване 1908 у Львові з метою ширення знання з усіх ділянок життя; діяло в Галичині до 1939; мало сім філій (Львів, Перемишль, Рогатин, Самбір, Сокаль, Станиславів, Тернопіль).

Лише за перші 4 роки існування товариство влаштувало понад 400 наукових і науково-популярних викладів, та допомагало в популяризації знань міщанським товариствам («Зоря», «Міщанське братство», «Сила», «Львів — Русь»); у співпраці з «Просвітою» влаштовувало на подобу народних університетів курси народної освіти. Засновником і першим головою товариства  був О. Колесса, далі очолювали його В. Щурат, В. Кучер, І. Свєнціцький, Д. Лукіянович.

З 1929 найактивніша Львівська філія стала за ініціативою С. Охримовича легальною формою діяльності Союзу української націоналістичної молоді. За головування А. Фіґоля вона спричинилася для поширення культу бою під Крутами, а за В. Янева зактивізувала культурно-освітню роботу в «Просвітах» і ремісничих товариствах. З жінок були активніші: З. Кравців, С. Мойсеович, А. Чемеринська.

Діячі. Керівництво Товариства[ред. | ред. код]

Цурковський Ярослав Іванович (27.12.1904 — 24.04.1995) — психолог, громадський діяч, літератор, доктор філософії, засновник теорії психічної контрольності, винахідник контролографа з 1993 р. — Почесний президент Товариства наукових викладів ім. П. Могили. Доктор фізико-математичних наук Огірко Ігор Васильович — президент Товариства наукових викладів ім. П. Могили(1994—1996). Професор Огірко Олег Васильович написав 47 робіт.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]