Товариство наукових викладів імені Петра Могили

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Товариство наукових викладів імені Петра Могили — освітньо-наукове товариство, засноване 1908 у Львові з метою ширення знання з усіх ділянок життя; діяло в Галичині до 1939; мало сім філій (Львів, Перемишль, Рогатин, Самбір, Сокаль, Станиславів, Тернопіль).

Лише за перші 4 роки існування товариство влаштувало понад 400 наукових і науково-популярних викладів, та допомагало в популяризації знань міщанським товариствам («Зоря», «Міщанське братство», «Сила», «Львів — Русь»); у співпраці з «Просвітою» влаштовувало на подобу народних університетів курси народної освіти. Засновником і першим головою товариства  був О. Колесса, далі очолювали його В. Щурат, В. Кучер, І. Свєнціцький, Д. Лукіянович.

З 1929 найактивніша Львівська філія стала за ініціативою С. Охримовича легальною формою діяльності Союзу української націоналістичної молоді. За головування А. Фіґоля вона спричинилася для поширення культу бою під Крутами, а за В. Янева зактивізувала культурно-освітню роботу в «Просвітах» і ремісничих товариствах. З жінок були активніші: З. Кравців, С. Мойсеович, А. Чемеринська.

Діячі. Керівництво Товариства[ред.ред. код]

Цурковський Ярослав Іванович (27.12.1904 — 24.04.1995) — психолог, громадський діяч, літератор, доктор філософії, засновник теорії психічної контрольності, винахідник контролографа з 1993 р. — Почесний президент Товариства наукових викладів ім. П. Могили. Доктор фізико-математичних наук Огірко Ігор Васильович — президент Товариства наукових викладів ім. П. Могили(1994—1996).

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Українські організації Це незавершена стаття про українську організацію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Лев, якого зображено на Гербі Львова Це незавершена стаття про Львів.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.