Товариство об'єднаних українських канадців
Товариство об'єднаних українських канадців (ТОУК) (англ. Association of United Ukrainian Canadians) — організація українців у Канаді, створене 26 липня 1941 року під назвою Українське товариство допомоги Батьківщині на базі українських колективів допомоги Батьківщині, що виникли в Канаді після нападу фашистської Німеччини на СРСР і ліквідованих прогресивних організацій.
Товариство було наступником товариства «Український Робітничо-фермерський дім», ліквідованого канадською владою 1940 року. Причиною ліквідації була підтримка Товариством сталінського режиму, який на той час виступив союзником нацистської Німеччини згідно з пактом Молотова — Ріббентропа і з яким Канада була в стані війни від 10 серпня 1939 року. Тому ряд керівників та журналістів прокомуністичних організацій були заарештовані, а майно цих організацій було конфісковане як «власність ворога»[1]. У 1942 році ТУРФД перейменовано на Товариство канадських українців, а 1946 — на ТОУК.
Для повсякденного керівництва роботою товариства на крайовому з'їзді обирається Крайовий виконавчий комітет, що міститься в Торонто. Товариство має місцеві відділення, які проводять культурно-освітню роботу серед канадських українців, популяризують українську літературу і мистецтво.
При товаристві створено художні колективи, зокрема ансамблі «Полтава» і «Кобзар», хор «Гагілка» та ін. Зусиллями ТОУК у Канаді встановлено пам'ятники Т. Г. Шевченкові (Палермо, 1951; Вінніпег, 1961; Торонто, 1961), І. Я. Франку (Вінніпег, 1956), Лесі Українці (Саскатун, 1976), В. С. Стефанику (Едмонтон, 1971), а також відкрито музеї Т. Г. Шевченка та І. Я. Франка.
Пресові органи — «Українське життя» (з 1941, Торонто) й «Українське життя» (1943, Вінніпеґ), з яких постав у 1965 тижневик «Життя і Слово» в Торонто. Там само видається тижневик «Ukrainian Canadian» (1947), який присвячує більше уваги культурним справам канадських українців. ТОУК, користуючись мережею так званих робітничих домів, бібліотек, веде деяку культурно-освітню діяльність (хори, театральні гуртки тощо).
Радянські органи державної безпеки мали своїх агентів у лавах ТОУК. Зокрема через них КДБ намагався вплинути на мерів Оттави, Торонто і Вінніпега з метою заборонити вивішування українських прапорів на ратушах цих міст.[2]
В 1978-91 роках організацією керував Кравчук Петро Ількович.
- Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995. — ISBN 5-7707-4049-3.
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- ↑ http://esask.uregina.ca/entry/ukrainian_labour_farmer_temple_association.html [Архівовано 6 жовтня 2007 у Wayback Machine.]. З питань діяльності УРФД у воєєнні часи, див. Богдан С. Кордан, Канада і українське питання, 1939—1945. Montreal-Kingston: McGill-Queens University Press, 2001.
- ↑ Інформаційне повідомлення голови КДБ при РМ УРСР Федорчука В. В. на адресу першого секретаря ЦК КПУ Щербицького В. В. щодо вирішення питання про заборону вивішувати український національний прапор на будівлі мерії м. Оттава (Канада) // Електронний архів Українського визвольного руху