Толстой Григорій Денисович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Григорій Денисович Толстой
Народився 17 серпня 1928(1928-08-17)
УРСР УРСР, Харківська область, Ізюмський район, с. Середній
Помер 11 липня 1991(1991-07-11) (62 роки)
м. Львів
Громадянство СРСР СРСР
Діяльність поліграфія, видавнича справа
Відомий завдяки ректор Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова
Alma mater Українська академія друкарства
Титул кандидат технічних наук
Попередник Шпіца Володимир Григорович
Наступник Гунько Степан Миколайович
Нагороди
Заслужений працівник освіти України

Григо́рій Дени́сович Толсто́йпрофесор (1983), кандидат технічних наук (1962), ректор Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (1973–1989).

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 1928 р. в с. Средній Ізюмського району Харківської області в родині службовця. У 1935–1941 рр. навчався у Борівській середній школі, де закінчив шість класів. У 1942–1943 рр. з мамою та двома молодшими братами перебував на окупованій території. Після відступу німців, з березня по жовтень 1943 р. служив бійцем винищувального батальйону Боровського районного відділу НКВС Харківської області. У жовтні 1943 р. поновив навчання у сьомому класі середньої школи й одночасно з жовтня 1943-го по липень 1944 р. працював чорноробом у млині.

У квітні 1945 р. сімя Г. Д. Толстого переїздить за місцем призначення батька у м. Підгайці Тернопільської області, де він закінчив школу. У 1947 р. вступив на механічний факультет Українського поліграфічного інституту, який закінчив з відзнакою у 1952 році.

Наукова та викладацька діяльність[ред. | ред. код]

Після закінчення інституту Г. Д. Толстого рекомендували на науково-педагогічну роботу. Працював завідувачем лабораторії кафедри поліграфічних матеріалів, асистентом, старшим викладачем кафедри поліграфічних машин, комсоргом ЦК ЛКСМУ УПІ. 1959 р. був прикомандирований у річну аспірантуру при Московському поліграфічному інституті для завершення та захисту дисертації. У 1960 р. УПІ видав у двох частинах книгу Г. Д. Толстого «Друкарські машини». 1962 р. в МПІ захистив дисертаційну роботу «Исследование энергетических параметров красочных аппаратов машин высокой и плоской печати» на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук. Після успішного захисту дисертації його обрали деканом механічного факультету, а 1963 р. його призначили проректором з навчальної на наукової роботи інституту. У 1964 р. ВАК затвердив Григорія Денисовича у вченому званні доцента по кафедрі поліграфічних машин.

У 1967 р. Г. Д. Толстого було обрано завідувачем новоствореної кафедри автоматизації та комплексної механізації поліграфічного виробництва УПІ (на цій посаді пропрацював з перервою у 1977–1982 рр. до останніх днів життя в 1991 р.). Тоді ж за власним бажанням наказом міністра вищої і середньої спеціальної освіти УРСР його було звільнено від обов’язків проректора. У цей період доц. Толстой підготував книгу «Автоматизация полиграфических производственных процессов», яка побачила світ 1970 р. у московському видавництві «Книга». Цей навчальний посібник був першим в СРСР з цієї тематики. У 1973 р. Г. Д. Толстого було призначено ректором УПІ ім. Івана Федорова (цю посаду обіймав до 1989 р.). 1983 р. ВАК затвердив його у вченому званні професора по кафедрі автоматизації та комплексної механізації поліграфічного виробництва. У 1989 р. у видавництві «Книга» було видруковано підручник «Автоматизация технологических процессов полиграфии», написаний професором Толстим у співавторстві.

За період праці Г. Д. Толстого на посаді ректора УПІ було побудовано два гуртожитки, їдальню, студентське кафе, актовий зал, новий навчально-лабораторний комплекс, кафедри і лабораторії було оснащено найновішим обладнанням. Як завідувач кафедри він проводив велику роботу з організації навчально-наукової роботи та створення її навчально-матеріальної бази, кафедра почала першою в Союзі готувати спеціалістів зі спеціальності «Автоматизація і комплексна механізація процесів поліграфічного виробництва». У 1980 р. за успіхи в підготовці висококваліфікованих спеціалістів і в зв’язку з 50-річчям з дня заснування УПІ ім. Івана Федорова було відзначено найвищою нагородою УРСР — Почесною Грамотою Президії Верховної ради республіки.

Політична та громадська діяльність[ред. | ред. код]

Г. Д. Толстой обирався депутатом Львівської міської Ради депутатів трудящих, членом Львівського міського, Ленінського та Шевченківського районних комітетів КП України, Львівського обласного, міського та районного комітетів ЛКСМУ, головою правління Львівської міської організації товариства «Знання».

Нагороди та відзнаки[ред. | ред. код]

Нагороджений орденами:

Медалями:

 • «За трудовую доблесть»,
 • «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941–1945 гг.»,
 • «За трудовую доблесть в годы Великой Отечественной войны 1941–1945 гг.»

Інші відзнаки:

 • Почесна грамота Президії Верховної Ради УРСР,
 • звання «Заслужений працівник вищої школи УРСР»

Бібліографія[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • Здібний науковець [Текст] : [Г. Д. Толстой] / В. Дмитренко // Рад. полігр. — 1959. — 1 травня.
 • Запрограмований на успіх [Текст] : до 80-річчя з дня народж. Г. Д. Толстого / О. В. Мельников // Наук. зап. (Укр. акад. друкарства). — 2008. — Вип. 2 (14). — С. 122–123.
 • Толстой Григорій Денисович [Текст] : [біогр. довідка] // Українська академія друкарства. 1930—2010. Історико-біографічний довідник / О. В. Мельников ; М-во освіти і науки України. Укр. акад. друкарства. — Львів : Укр. акад. друкарства, 2010. — С. 433–435.

Література[ред. | ред. код]

 • Диссертации по полиграфии [Текст] : [1936–1979] : ретросп. указ. / сост. : Л. П. Спиридонова, В. Н. Сидоренко ; под науч. ред. Л. А. Козаровицкого. — М. : Книга, 1980. — 68 с. — (Полигр. пром-сть. Библиогр. информ. / «Информпечать»).
 • Дисертації, захищені в Українському поліграфічному інституті ім. Івана Федорова та Українській академії друкарства у 1983–2008 рр. [Текст] : бібліогр. покажчик / уклад. : Б. В. Дурняк, О. В. Мельников, О. М. Василишин, О. П. Каширська. — Львів : Укр. акад. друкарства, 2008. — 86 с.
 • Украинский полиграфический институт им. Ивана Федорова. 1930–1980 [Текст] : [проспект] / отв. за выпуск Н. В. Старовойт. — Львов : Укр. полигр. ин-т, 1980. — 14 с.
 • Український поліграфічний ін-т ім. Івана Федорова [Текст] : проспект / відп. за випуск М. В. Старовойт ; М-во вищої та сер. спец. освіти УРСР. — Львів : Укр. полігр. ін-т, [1986]. — 28 с.

Дивіться також[ред. | ред. код]