Триболюмінесценція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Tribolumineszenz von L-Nicotinsalicylat

Триболюмінесценція — механолюмінесценція, що виникає при розтиранні, роздавлюванні або розколюванні кристалів.

Причини триболюмінесценції різні. У деяких випадках вона пояснюється збудженням фотолюмінесценції електричними розрядами, що відбуваються при розколюванні кристалічного тіла, в інших випадках вона викликається рухом дислокацій при деформації. Наприклад, при розколюванні кристала цукру виходить красивий синюватий спалах.

Як приклад триболюмінесценції ефект Коппа-Етчеллса. Один американський журналіст зауважив незвичайне світіння, що виникає при посадці або зльоті гелікоптера в пустелі через тертя лопатей гелікоптера об частинки піску і пилу в повітрі. Явище було названо на честь двох американських солдатів, загиблих в липні 2009 року в Афганістані (їх прізвища були Копп і Етчеллс).

Триболюмінесценція виникає при руйнуванні кристалічних тіл (розколюванні, роздавлюванні), терті поверхонь твердих тіл. Причини триболюмінесценції різні. У деяких випадках вона пояснюється збудженням фотолюмінесценції електричними розрядами, що виникають при розколюванні кристалічного тіла, в інших випадках вона викликається рухом дислокацій при деформації, руйнуванні кристалічних ґраток. Напр., при розколюванні кристала цукру виникає красивий синюватий спалах. Алмаз може почати світитися синім або червоним від тертя. Це іноді відбувається з алмазами під час процесу різання. Деякі інші гірські породи випромінюють світло при терті один з одним.

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]