Туамоту

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта Туамоту

Острови Туамоту (інакше Паумоту, Пті-Бас, Острови Росіян) — група островів в Тихому океані, географічно належать до Полінезії. Політично входять до складу Французької Полінезії, разом з островами Товариства, поблизу яких і розміщені. Острови складаються із двох гряд низовинних атолів. В адміністративному відношенні підрозділ Туамоту-Гамб'є ділиться на 17 комун.

Площа — 810 км². Населення — 15 862 людей (2002). Офіційна столиця — Папеете (на Таїті), але на островах свої головне місто — Ротоава. Населення — полінезійці (туамотуанці). Їх мова витісняється таїтянською.

Клімат тропічний, опадів випадає 1500-—2000 мм в рік. На великих островах зустрічаються панданус і баньяни, на малих тільки чагарники.

Архіпелаг був відкритий Педро Кіросом в 1606 році, (острів Пука-Пука був відкритий ще в 1521 році Магелланом). Згодом багато які острови відкриті і описані російськими мореплавцями, Ф. Ф. Беллінсгаузеном, М. П. Лазаревим, О. Е. Коцебу. На карті світу Туамоту має другу назву: острови Росіян, і багато які із атолів названі на честь росіян: Кутузова, Румянцева. Часто під назвою острови Росіян розуміють лишь східну гряду атолів.

Джерела і література[ред. | ред. код]