Туберкульоз кісток та суглобів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Туберкульоз кісток та суглобів
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 A18
Туберкульоз кісток та суглобів у Вікісховищі?


Туберкульоз кісток та суглобів - захворювання, що розвивається при занесенні туберкульозної інфекції гематогенним шляхом з первинного туберкульозного вогнища.

Хворіють переважно діти у перші 10 років життя. Уражаються туберкульозом переважно хребет та великі суглоби, але можуть бути уражені й інші кістки.

У більшості випадків туберкульозний осередок локалізується у епіфізі суглобового кінця кістки. Спочатку утворюється ізольоване вогнище, а потім відбувається поширення процесу на суглобові хрящі та синовіальну оболонку. У залежності від того, які частини суглобу уражені, розрізняють синовіальну та кісткову форму туберкульозу.

  • При туберкульозному синовіті, якщо рано встановлений діагноз та своєчасно розпочате протитуберкульозне лікування, процес швидко затухає. В іншому випадку процес прогресує далі, руйнуючи зв'язковий апарат та суглобові кінці кісток.
  • При кістковій формі туберкульозу процес починається у губковій речовині суглобового кінця кісток та протікає по-різному. Іноді він обмежується утворенням порожнини, яка поступово замінюється грануляціями. В інших випадках процес поступово охоплює усе нові й нові ділянки кістки. Одночасно у процес долучається суглоб. Розрізняють преартричну фазу (до ураження суглобу), артричну - вторинний артрит, коли туберкульозний процес з кістки переходить на суглоб, та постартричну, коли процес у суглобі затухає та настає тривала ремісія.

Симптоми, перебіг[ред.ред. код]

Характерними ознаками кістково-суглобового туберкульозу є:

  • припухлість суглобу
  • скупчення у порожнині суглобу серозного або серозно-фібринозного ексудату
  • атрофія м'яких тканин ураженої кінцівки
  • біль та обмеження рухів у суглобі
  • м'язова контрактура
  • розрідження кіскової речовини, звуження або розширення суглобової щілини (на рентгенограмах) у залежності від того, є або немає ексудату у порожнині суглобу.

Лікування[ред.ред. код]

Лікування проводять у протитуберкульозних диспансерах, спеціалізованих лікарнях та санаторіях. Лікування протитуберкульозними препаратами тривале, курсове.

Джерела[ред.ред. код]

  1. Довідник фельдшера/під ред. А.Н.Шабанова. - 4-е вид., стереотип. - М.: Медицина, 1984.

Див. також[ред.ред. код]


Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.