Турецьке мистецтво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Блакитні турецькі кахлі

Турецьке мистецтво – мистецтво, яке включає всі зразки образотворчого мистецтва, що походять з території сучасної Туреччини від часів прибуття сюди турків в добу Середньовіччя. Туреччина також була домівкою багатьох визначних видів мистецтв а, створених ранішими культурами. Сюди можна віднести хетське, давньогрецьке та візантійське мистецтво. 16 та 17 ст. зазвичай вважається найвидатнішим періодом у мистецтві Османської імперії, при цьому більшість робіт пов’язані з величним імперським двором. В Османській імперії традиційні ісламські стилі, які,однак, зазнали деякого впливу європейських мистецьких технік, перетворилися на високо виточений стиль з інтер’єрами, розкішно декорованими кольоровими кахлями, які можна побачити у палацах, мечетях та мавзолеях. Інші види мистецтва представляли розвиток ісламського мистецтва попередніх періодів, особливо перського, але з відмінним турецьким характером. Османська мініатюра та османські оздоблення яскравими малюнками включають образотворчі та необразотворчі елементи оформлення рукописів, які зазвичай вважають віддаленими жанрами, хоча часто їх поєднують в одному і тому ж рукописі на одній сторінці. За правління турків-османів у 16-му та ранньому 17-му століттях була представлена турецька форма арабської каліграфії.

Цей вид мистецтва набув найбільшої популярності протягом правління Сулеймана І Пишного(1520-66). Декоративний та експресивний, каліграфічний стиль арабського письма дивані відрізнявся складністю ліній у літерах та близьким розташуванням цих літер у слові.

Стиль арабського письма дивані

Хіля – це таблички, оздоблені арабською каліграфією, що описували пророка Мухаммеда.

Тугра – це складно стилізований офіційний підпис султана, який, так як і хіля, виконував функції портрету в християнській Європі. Інші важливі зразки мистецтва відносилися радше до прикладного чи декоративного мистецтва, ніж до образотворчого. Гончарні вироби, особливо ті, що походили з міста Ізнік, різьблені вироби із дорогоцінного каміння, турецькі килими та тканини були вироблені згідно надзвичайно високих стандартів, серед яких найбільш широко експортувалися саме килими. До інших турецьких видів мистецтва відносять вироби з металу, різьблені вироби з дерева та меблі з детально розробленими інкрустаціями, а також традиційний ебру чи мармуровий папір. Турецьке мистецтво та архітектура 19-го століття зазнала значнішого впливу сучасних європейських стилів, що призвело до виникнення надто складних та витончених оздоблень. Європейський стиль у живописі засвоювався досить повільно, адже Осман Хамді Бей(1842-1910) тривалий час залишався чи не єдиним представником в цьому напрямку. Він відносився до оттоманської адміністративної еліти, що виховувалася в Парижі, і займався живописом впродовж своєї тривалої кар’єри старшого керівника та куратора в Туреччині. Чимало з його робіт представляли напрям орієнталізму. За час панування Османської імперії відбувся перехід від ісламських мистецьких традицій до більш світського мистецтва західних напрямків. Сьогодні турецькі художники відчайдушно намагаються віднайти свій власний мистецький стиль, який би не зазнав західного впливу. Скульптура тут менш розвинена, а державні пам’ятники зазвичай є героїчними зображеннями Ататюрка та подій війни за незалежність. Література ж вважається найбільш розвиненим сучасним турецьким видом мистецтва.

Див. також[ред.ред. код]

  1. Арабська каліграфія
  2. Османська мова