Тіхе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тіхе Антиохійська, мармурова римська копія бронзової статуї Евтіхідіса

Ті́хе, рідко Тіха , Тіхі (грец. Τύχη) — богиня випадку, дочка Океана (варіанти: Прометея, Зевса) й Тетії. В історичні часи — богиня долі, щастя.

Тіхе прославляли поети, до неї зверталися з палкими молитвами осиротілі люди. Піндар склав гімн на її честь, а в одах вихваляв її як одну з мойр, як захисницю міст, як дочку Зевса Визволителя.

Тіхе вшановували в багатьох містах. Культ Тіхе існував зокрема в Аргосі, де в її храмі зберігалися гральні кості Паламеда. У Сікіоні її шанували як Тіхе Гірську; в Сосіполі їй віддавали шану разом з божеством — покровителем міста; у Фівах Тіхе була зображена з юним Плутосом на руках.

Крім індивідуальної богині Тіхе, були ще божества жіночої статі — тіхи, які відповідали чоловічим демонам (геніям). Їх вважали опікунами окремих осіб, міст, місцевостей. В Афінах існував культ так званої доброї Тіхе — покровительки міста, яку шанували разом з Добрим Генієм міста. Добра Тіхе згадувалась у вступній формулі кожного народного рішення, на пам'ятниках, відповідних написах, а також на початку будь-якої справи. Особливо поширений був культ Доброї Тіхе в елліністичний та римський періоди.

У Римі Тіхе ототожнювали з Фортуною й зображували жінкою з кулею, кермом та рогом достатку в руках.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Література[ред.ред. код]


божество Це незавершена стаття про божество.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Acropolis of Athens 01361.JPG Це незавершена стаття про Стародавню Грецію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.