Тіхе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тіхе
Tyche Antioch Vatican Inv2672.jpg
Богиня випадку, долі, щастя
Божество в давньогрецька релігія
Батько Океан[1], Зевс або Гермес
Мати Тетія[1] або Афродіта
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Ті́хе, рідко Тіха, Тіхі (грец. Τύχη) — богиня випадку, дочка Океана (варіанти: Прометея, Зевса) й Тетії. В історичні часи — богиня долі, щастя, відповідає давньоримській Фортуні. (Зображення: Тіхе Антиохійська, мармурова римська копія бронзової статуї Евтіхідіса).

Тіхе прославляли поети, до неї зверталися з палкими молитвами осиротілі люди. Піндар склав гімн на її честь, а в одах вихваляв її як одну з мойр, як захисницю міст, як дочку Зевса Визволителя.

Тіхе вшановували в багатьох містах. Культ Тіхе існував зокрема в Аргосі, де в її храмі зберігалися гральні кості Паламеда. У Сікіоні її шанували як Тіхе Гірську; в Сосіполі їй віддавали шану разом з божеством — покровителем міста; у Фівах Тіхе була зображена з юним Плутосом на руках.

Крім індивідуальної богині Тіхе, були ще божества жіночої статі — тихи, які відповідали чоловічим демонам (геніям). Їх вважали опікунами окремих осіб, міст, місцевостей. В Афінах існував культ так званої доброї Тіхе — покровительки міста, яку шанували разом з Добрим Генієм міста. Добра Тіхе згадувалась у вступній формулі кожного народного рішення, на пам'ятниках, відповідних написах, а також на початку будь-якої справи. Особливо поширеним був культ Доброї Тіхе в елліністичний та римський періоди.

У Римі Тіхе ототожнювали з Фортуною й зображували жінкою з кулею, кермом та рогом достатку в руках.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]