Уриїл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Уриїл
Icon of Saint Uriel the Archangel.jpg
Архангел
івр. אוּרִיאֵל
Шанується Юдаїзм, Англіканство, Православна церква, Орієнтальне православ'я, Східні католицькі церкви, Езотеричне християнство
День пам'яті 8 листопада (21 листопада)
Патрон Миропомазання, мистецтво, поезія
Атрибути Вогонь на долоні, полум'яний меч, книга, сувій, диск сонця
Медіафайли на Вікісховищі

Уриї́л, теж Уріель (лат.: Uriel, івр.: אוּרִיאֵל, дослівно з древньєврейської «полум'я Бога», «Божий вогонь або світло») — один із семи архангелів (архістратигів), ангел грому і трясіння, трепету. Уриїл — начальник першого ангельського чину серафимів та херувимів (вищої єрархії), керує безплотними силами та небесними світилами.

Він згадується в Біблії у 3-й книзі Ездри (4:1; 5:20; 10:28). Уриїл був посланий від Бога до юдейського вченого, священика Ездри, для його настановлення та пояснення таємничих Божих шляхів (Езд. III. 4:1).

Постать Уриїла в Книзі Еноха[ред. | ред. код]

Фреска Дионисія зі зображенням архангела Уриїла в соборі Різдва Богородиці

Уриїл теж згадується в апокрифічній книзі Еноха (легендарно її авторство приписується Еноху, предку Ноя), яка до канонізації була частиною Біблії (і є надалі у деяких ізольованих церквах, напр.: у Ефіопській). Книга Еноха згадує Уриїла в багатьох її частинах. У 9-й главі, яка є частиною «Книги Вартівників» (2-ге століття до н. е.) лише чотири ангели згадуються поіменно а саме: Михаїл, Уриїл, Рафаїл, і Гавриїл. Однак пізніша 20-та глава перелічує імена та функції семи архангелів, зокрема: «Уриїл, один зі святих ангелів, який є над світом та підземеллям», Рафаїл, Раґуїл, Михаїл, Саракаїл, Гавриїл, і Реміїл. Книга Вартівників загалом повідомляє, що Уриїл, Рафаїл, і Гавриїл були присутні перед Богом, щоби свідчити за людство. Вони хотіли просити про божественне втручання в часи панування павших ангелів (Павших Вартівників). Ці павші ангели брали людських жінок, які породжували напів-ангельських, напів-людських нащадків велетнів званих нефілім. Уриїл був відповідальний за оповіщення Ноя про наступаючий Великий Потоп:

Тоді сказав Всевишній, Святий та Великий говорив, і післав Уриїла до сина Ламеха, і сказав йому: «Піди до Ноя і скажи йому від Мого Ймення „Сховайся!“ і об'яви йому про кінець, що наступає: що вся земля буде зруйнована, і потоп наступить на всю землю і знищить все, що на ній.

Після винесення суду над нефілімами і павшими ангелами, включаючи їхніх головних лідерів (Сямяза та Азазель), Уриїл обговорює їхні долі:

І Уриїл сказав мені: Тут стоятимуть ангели, які з'єдналися з жінками, і їхні духи набираючи різних форм заничищують людство і зведуть його до жертвоприношень демонам, як „богам“, (тут вони стоятимуть,) до дня великого суду, на якому їх судитимуть допоки з ними не покінчать. А жінки ангелів які заблудили стануть русалками. І я, Енох, лише один бачив видіння, кінець всіх речей: і жоден не побачить те, що я бачив.»

Уриїл тоді діє, як путівник та провідник для Еноха протягом решти Книги Вартівників. Він виконує цю роль в багатьох інших книгах, що становлять 1 Книгу Еноха.

Святкування[ред. | ред. код]

Пам'ять Уриїла, разом з іншими архангелами і безплотними силами, церква святкує 21 листопада (8 листопада за старим стилем).

Посилання[ред. | ред. код]