Урочище Зелений Гай (Гадяч)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Урочище Зелений Гай)
Jump to navigation Jump to search
Урочище Зелений Гай

Урочище Зелений Гай - мальовниче урочище у Гадячі, де у дачному будинку в 1893-1906 рр. жила і творила Леся Українка.

Загальний опис[ред.ред. код]

Хутір «Зелений Гай» розташовувався над річкою Псел. Історія "Зеленого Гаю" така. Мати Лесі Українки Олена Пчілка одержала в спадщину від своєї матері садибу в м.Гадячі, де і мешкала вся родина Драгоманових. Разом з тим Олена Пчілка мріяла влаштувати життя ще ближче до природи. Вона купила дев’ять десятин землі з лісом - урочище Голубів­щину - і побудувала 1898 року дім назвавши його «хутір Зелений Гай». Дім просторий, мав він два поверхи з одного боку (на схід), а з фронту, від заходу — один поверх. Кімнат було 11, вітальня, їдальня були дуже великі, інші — менші. Був також великий балкон із краєвидом на Псел. У кімнатах були груби, а у вітальні - камін.

Тут гостювали відомі українські письменники, діячі культури, зокрема письменниця Ольга Кобилянська, Михайло Коцюбинський. Декілька разів у Зеленому Гаю відбувались літературні «конкурси», в них брали участь усі бажаючі, не конче письменники. Вибирали якесь слово (то була назва твору) і кожен міг писати твір будь­-якого жанру, з якої хоче доби і т.ін., словом, давалася цілковита воля авторові, аби лиш зміст відповідав назві. На писання давалося кілька годин, а тоді всі твори (підписані незнаними псевдонімами) читали вголос. Звичайно читала Олена Пчілка, оцінку творів робили всі присутні при читанні. За найкращий твір була премія.

Леся Українка жила і писала свої геніальні твори в урочищі Зелений гай. Саме там на честь 170-­річчя від дня народження М.П. Драгоманова відкрито пам’ятний знак, збудовано альтанку та амфітеатр. Щороку в Зеленому гаю проводиться обласне літературно-мистецьке свято «Дивоцвіт Лесиного гаю».[1]

У буремні роки другого десятиліття ХХ ст. Зелений Гай відібрали більшовики: ліс порубали на дрова, а будинок продали під сукновальню.

Нині Урочище Зелений Гай - частина популярного туристичного маршруту по Гадячу. Це також улюблене місце відпочинку мешканців Гадяча і гостей міста, сюди, зокрема їдуть молодята з весілля покласти квіти до пам'ятних стел Лесі Українки, Михайла Драгоманова, Олени Пчілки.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]