Фасції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фасції

Фасції (лат. fasces) (інакше фаски, фасції, також лікторські пучки) — атрибут влади володарів в епоху римської імперії — вищих магістратів. Перетягнуті червоним шнуром чи пов'язані ременями пучки в'язів або березових прутів. Спочатку символізували право магістрату домагатися виконання своїх рішень силою. Поза межами міста у фасції встромляли сокиру (часто бойову сокиру), що символізувало право магістрату карати й милувати підданих (усередині міст вищою інстанцією для смертних вироків був народ). Право носіння фасцій закріплювалося за ліктором. Згодом, у геральдиці, лікторські фасції стали символізувати державну й національну єдність. Вони також сприймаються як символ захисту державності. У такому трактуванні вони використовуються в наш час багатьма державами і організаціями.

Варіанти походження[ред.ред. код]

Існує декілька варіантів походження фасції. Однак найвірогіднішим виглядає пояснення фасцій як двох елементів покарання — палиці чи палиць зв'язаних у пучок і сокири.

Пізніша символіка[ред.ред. код]

Зображення фасцій можна зустріти (як архітектурний елемент) в багатьох будівлях XVIII—XIX століття, на деяких монетах Другої світової війни: (італійських, албанських — періоду італійської окупації і французьких періоду уряду Віші). У XVIII столітті символіка проникла в США і Францію. Сьогодні символи фасції можна відшукати на гербі Франції, монетах, пам'ятнику Лінкольну, печаті Сенату і на сторонах трибуни Палати Представників Сполучених Штатів Америки. Беніто Муссоліні, ведений ідеєю відновлення Римської імперії, обрав після Першої світової війни фасції символом своєї партії, звідки і з'явилося її назва — фашистська.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Ліктор