Фонтан «Амфітріта» (Львів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фонтан «Амфітріта»
Фонтан з фігурою Амфітріти
Фонтан з фігурою Амфітріти
Країна Україна
Будівництво 1810 1815 роки

Криниця з фігурою Амфітріти або фонтан «Амфітріта» — один із чотирьох фонтанів, що розміщені по одному на кожному розі площі Ринок у Львові. Фігура Амфітріти розташована на північно-західному куті площі. Фонтан має восьмигранну чашу, яка стоїть на бруківці — в центрі зірки, викладеної червоним і чорним каменем. У центрі чаші — статуя персонажа античної міфології: Амфітріта, дружина Нептуна, з дельфіном.

Історія[ред. | ред. код]

Для забезпечення міста водою на східному боці площі Ринок у 1407 році збудували водорозподільний пункт, куди збігалася вода з водогонів[1]. У XVIII столітті цих водогонів було вже шістнадцять. Вони стікалися у водойму «Мелюзина»[2]. Але місто росло, однієї водойми було замало і у 1697 р. на південно-західному розі площі спорудили ще одну. Її назвали «Нептун» — від дерев'яної статуї бога морів, якою вона була прикрашена. Третя водойма була споруджена в 1744 р. на південно-східному розі площі (нині фонтан «Діана»). «Адоніса» ж на Ринку було споруджено 1793 року.

Відгуки[ред. | ред. код]

За дослідником львівської скульптури Юрієм Бірюльовим:

«До найкращих творів Гартмана Вітвера (1774—1825) належать, без сумніву, чотири кам'яні, виготовлені з вапняку статуї на криницях на Ринку – вони уособлювали алегорії Землі (скульптури Діани та Адоніса) та Води (скульптури Нептуна та Амфітріти). Час виконання ринкових фігур можна окреслити 1810—1814 роками. Перша згадка в джерелах про ринкові фігури походить з 1815 року. Тоді міська рада видала розпорядження про неприпустимість пошкодження скульптур під час традиційного українського свята Йордану (посвячення води)[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фонтани на Площі Ринок у Львові. Фонтани на Площі Ринок. Процитовано 2015-12-29. 
  2. назва походить від величезної бронзової статуї німфи Мелюзини, котра прикрашала водойму
  3. Пл. Ринок – фонтан із скульптурною фігурою Нептуна. www.lvivcenter.org. Процитовано 2015-12-29.