Адоніс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Адоніс (грец. Άδωνις — володар, пан) — син Кініра та його дочки Мірри (варіанти: Фенікса та німфи Алфесібеї; ассирійського царя Тіанта і його дочки Смірни), яка пристрасно покохала рідного батька за намовою Афродіти. Адоніс ( dwniz , фінікійське Д.М. , " адон " , " господь " , " владика " ) · божество фінікійської- сирійського походження з яскраво вираженими рослинними функціями , пов'язаними з періодичним умиранням і відродженням природи . Назва може походити від біблійного "Адонай". Адоніс — грецька назва фінікійського божества рослинності та родючості, відповідника вавілонського Таммуза. Культ Адоніса відомий з ІІ тисячоліття до н.е., а з початку І тисячоліття до н.е. поширився фінікійськими колоніями середземноморря та проник в Грецію.

Походження міфу[ред.ред. код]

Міф про Адоніса в найбільш повному вигляді представлений у Аполлодора , Овідія та Антоніна Ліберала . Адоніс - син Фенікса і німфи Алфесібеі (варіанти: ассирійського царя Тіанта і його дочки Смірни або кіпрського царя Кініра і його дочки Мірри ) . Богиня Афродіта (Венера ) , розсердившись на не вважай її царську дочку ( майбутню матір Адоніса ) , вселяє тієї пристрасть до рідного батька , який піддається спокусі , не підозрюючи , що вступає у зв'язок з власною дочкою , і після цього проклинає її .

Боги перетворюють нещасну в миррове дерево , з тріснутого стовбура якого народжується дитина дивовижної краси . Афродіта передає немовляти в скриньці на виховання Персефоні , яка не побажала надалі розлучитися з Адонісом . Суперечка богинь дозволяє Зевс , предназначив Адоніса частину року проводити в аїді , царстві мертвих у Персефони і частину року на землі з Афродітою , супутником і коханим якої він стає. Розгнівана наданим Афродіті перевагою , Артеміда насилає на юнака дикого кабана , який смертельно його ранить . За іншою версією , Адоніс - жертва гніву Аполлона (його помста Афродіті за осліпленого нею сина Аполлона Еріманф ) або ревнивого коханця богині Ареса . Афродіта гірко оплакує Адоніса і перетворює його в квітку , окропив нектаром пролиту кров. Юнака оплакують харіти і мойри , з крові його розквітають троянди , із сліз Афродіти - анемони .

Культ Адоніса існував у Фінікії , Сирії , Єгипті , на островах Кіпр і Лесбос . Згідно Лукіану , у Біблі було святилище Афродіти , де відбувалися оргії на честь Адоніса , що супроводжувалися священною проституцією , причому перший день був присвячений плачу , а другий - радості з воскреслому Адоніса. Розповідається про річку Адоніс , яка щорічно забарвлюється в червоний колір , коли , за переказами , в горах Лівану гине Адоніс . Однак тут же скептичні міркування про червоному грунті , що надає річці кривавий колір.

У V ст. до н.е. культ Адоніса поширився в материковій Греції. У Аргосі жінки оплакували Адоніса в особливій будівлі . В Афінах під час свята на честь Адоніса під плач і похоронні пісні всюди виставлялися зображення померлих. Адонії - свято на честь Адоніса , що проводиться 24 червня кожного року - були особливо популярні в епоху еллінізму , коли поширилися греко -східні культи Осіріса , Таммуза і ін Пізньої весни і ранньої осені жінки виставляли невеликі горщики з зеленню, яка швидко розвивається і так само швидко в'яне , так звані " садки Адоніса " - символ скороминущість життя . В Олександрії пишно святкували священний шлюб Афродіти і юного Адоніса , а наступного дня з голосінням і плачем статую Адоніса несли до моря і занурювали у воду , символізуючи повернення його в царство смерті.

У міфі про Адоніса відбилися давні матріархальні і хтоничічні риси поклоніння великому жіночому божеству родючості і залежному від нього набагато слабшого і навіть смертному, відроджуємо лише на час , чоловічому корреляту . У міфі і культі Адоніса виразно простежується розгорнута символіка вічного круговороту і гармонійного єднання життя і смерті в природі. Коли батько довідався про свій злочин, то хотів убити дочку, але боги перетворили її на миррове дерево, з якого через десять місяців народився Адоніс. За вроду хлопця відразу покохала Афродіта і таємно віддала його на виховання Персефоні, яка не схотіла повернути красеня Афродіті і та поскаржилася Зевсові. Зевс присудив так: Адоніс мав проводити третину року в Персефони, третину в Афродіти, а останньою третиною міг розпоряджатися за власним розсудом. Проте Адоніса ще в юнацькому віці вбив вепр. За другою версією, чвари й розбрат між богинями виникли після смерті Адоніса, з крові якого виросла троянда (варіант: ніжна квітка анемон).

Поширений у грецькій поезії міф про Адоніса, як і культ його, — фінікійсько-сірійського походження. Культ Адоніса як божества природи процвітав у БібліФінікії) та в його околицях, а також на Кіпрі. Звідси цей культ перейшов до Греції, де Адоніса перетворено у напівбога. Міф про Адоніса — одне з дуже поширених у багатьох стародавніх релігіях уявлень про померле й воскресле божество (пор. євангельську розповідь про Христа). Інші аналоги - Озіріс, Тамуз, шумерський Думу-зід-абзу. Свято Адоніса - Адонії випадають на 24 червня, після літнього сонцестояння і він відноситься до дуже популярного у різних народів міфологічного архетипу божеств, що оживають (ru:Умирающий и воскресающий бог).

У мистецтві[ред.ред. код]

До міфа про кохання Адоніса й Афродіти часто зверталися художники та письменники античності, доби Відродження й пізніших епох: Тіціан, Паоло Веронезе, Пуссен, Рубенс, Джорджоне, Тінторетто, Роден, Шекспір, Лопе де Вега, Жан де Лафонтен. Міф про Адоніса став основою лібретто опер Д. Маццоккі, К. Монтеверді, Дж. Легренці.

У переносному значенні Адоніс — надзвичайно вродливий чоловік.

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]