Діана (богиня)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Діана (Diana)
DianaLouvre.jpg
Скульптура Діани Версальської з маленьким оленем. Лувр
богиня рослинного і тваринного світу, жіночності і родючості
Міфологія: Давньоримська
В інших культурах: Артеміда, Селена, Геката
Місцевість: Стародавній Рим
Свята на честь: свята рабів
Зображення у Вікісховищі?


Діа́на (лат. Diana, можливо, той же індоєвропейський корінь, що Дев, Див, Зевс, лат. Deus 'бог') в римській міфології - богиня рослинного і тваринного світу, жіночності і родючості, помічниця при пологах, уособлення Місяця; відповідає грецьким Артеміді і Селені.

Пізніше Діану також стали ототожнювати з Гекатою. Діану ще називали Трівією - богинею трьох доріг (її зображення поміщалися на перехрестях), це ім'я тлумачилося як знак потрійної влади: на небі, на землі і під землею. Також Діану ототожнювали з карфагенською небесною богинею Целестою. У римських провінціях під ім'ям Діани шанували місцевих духів - «господинь лісу».

У Римі культ Діани вважався «іноземним» і не був поширеним у патриціанських колах, однак був популярний серед рабів, які мали в храмах Діани недоторканність. Цар Сервій Туллій, за переказами, сам народжений в рабстві, присвятив Діані храм на римському пагорбі Авентін. Річниця заснування храму вважалася святом рабів.

З храмом Діани на Авентіні пов'язаний переказ про незвичайну корову, власнику якої було передбачено, що той, хто принесе її в жертву Діані в цьому храмі отримає владу над Італією. Цар Сервій Туллій, дізнавшись про це, хитрістю заволодів коровою, приніс її в жертву і прикріпив роги до стіни храму.

Діана - один з персонажів поеми Овдія «Метаморфози». Сюжет про покарання необачного мисливця вічно цнотливою богинею Діаною, яку випадково побачив оголеною мисливець Актеон, стала темою багатьох творів мистецтва ( чорнофігурний лекіф, Національний археологічний музей (Афіни), фрески, картина Тиціана тощо ).

Галерея[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  • 78 Діана - астероїд, названий на честь богині.

Посилання[ред.ред. код]