Діана (богиня)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Діана (Diana)
DianaLouvre.jpg
Скульптура Діани Версальської з маленьким оленем. Лувр
богиня рослинного і тваринного світу, жіночності і родючості
Міфологія: Давньоримська
В інших культурах: Артеміда, Селена, Геката
Місцевість: Стародавній Рим
Свята на честь: свята рабів
Зображення у Вікісховищі?


Діа́на (лат. Diana, можливо, той же індоєвропейський корінь, що Дев, Див, Зевс, лат. Deus 'бог') в римській міфології — в римській міфології вічноцнотлива богиня полювання і природи, жіночності, уособлення Місяця; відповідає грецьким Артеміді і Селені.

Пізніше Діану також стали ототожнювати з Гекатою. Діану ще називали Трівією — богинею трьох доріг (її зображення поміщалися на перехрестях), це ім'я тлумачилося як знак потрійної влади: на небі, на землі і під землею. Також Діану ототожнювали з карфагенською небесною богинею Целестою. У римських провінціях під ім'ям Діани шанували місцевих духів — «господинь лісу».

У Римі культ Діани вважався «іноземним» і не був поширеним у патриціанських колах, однак був популярний серед рабів, які мали в храмах Діани недоторканність. Цар Сервій Туллій, за переказами, сам народжений в рабстві, присвятив Діані храм на римському пагорбі Авентін. Річниця заснування храму вважалася святом рабів.

З храмом Діани на Авентіні пов'язаний переказ про незвичайну корову, власнику якої було передбачено, що той, хто принесе її в жертву Діані в цьому храмі отримає владу над Італією. Цар Сервій Туллій, дізнавшись про це, хитрістю заволодів коровою, приніс її в жертву і прикріпив роги до стіни храму.

Діана — один з персонажів поеми Овідія «Метаморфози». Сюжет про покарання необачного мисливця вічно цнотливою богинею Діаною, яку випадково побачив оголеною мисливець Актеон, стала темою багатьох творів мистецтва (чорнофігурний лекіф, Національний археологічний музей (Афіни), фрески, картина Тиціана тощо).

Галерея[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  • 78 Діана — астероїд, названий на честь богині.

Посилання[ред.ред. код]


Вовчиця годує Ромула та Рема Це незавершена стаття з римської міфології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.