Фрідубальд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрідубальд
Народився невідомо
Германія
Помер після 416
Равенна
Національність вандал
Діяльність монарх
Титул король
Посада король
Термін 409—416 роки
Конфесія аріанство
Рід Силінги

Фрідубальд або Фредебал (*Fridubalth д/н — після 416) — король вандалів-силінгів в Бетики (Іспанія) у 409416 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Продату народження відсутні відомості. Походив з роду Силінгів. Близько 398 або 400 року очолив вандалів. В цей же час під тиском гуннів вимушений був відступити до Рейну. Декілька разів робив спроби перейти кордон Римської імперії, щоб стати зі своїми вандалами федератом.

Лише у 406 році в союзі з Гундеріком, королем вандалів-асдінгів, Респендіалом і Гоаром, королями аланів, Ґундагаром, королем бургундів, Гермеріком, королем квадів-свевів, вандали-силінги перетнули Рейн. Римські війська не мали змоги протидіяти, оскільки були відкликані до Італії для боротьби з повстання Радагайса та загрози з боку вестготів на чолі з Аларіхом.

У 406—409 роках вандали на чолі із Фрідубальдом перебували в Галлії. Втім достеменно невідомо де саме: за різними версіями: в Аквітанії або в області Луари. Під тиском інших варварських племен, вандали-силінги рушили на південь й у 409 році перетнувши Піренеї, прийшли до провінції Бетіка. Тут імператор Гонорій надає силінгам статус федератів.

В Іспанії Фрідубальд укладає союз з аланами, які контролювали Лузітанію. Він намагався утворити самостійну державу. Відчуваючи небезпеку союзу Фрідубальда та аланів, у 414 імператорський уряд наказав іншим федератам — вестготам — атакувати вандалів та аланів. Втім Фрідубальд вдалося відбити напад.

У 416 році співімператор Констанцій III доручив Валлії, королів вестготів знову напади на вандалів-силінгів та їх союзників. Ще на початку війни Фрідубальда було підступом захоплено у полон, після чого відправлено до Равенни, двору імператора Гонорія. Подальша його доля невідома. Вандали-силінги у 417 році були знищені, а у 418 році завдано нищівної поразки аланам.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Hans-Werner Goetz, Jörg Jarnut, Walter Pohl (ed.), Regna and Gentes: The Relationship Between Late Antique and Early Medieval Peoples and Kingdoms in the Transformation of the Roman World, Brill, 2003
  • Goffart, Walter André (2006). University of Pennsylvania Press, ed. Barbarian Tides. The Migration Age and the Later Roman Empire. ISBN 978-0-8122-3939-3.