Філібелі Ахмад Хільмі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Філібелі Ахмад Хільмі
Народився 1865[1][2]
Пловдив, Османська імперія
Помер 17 жовтня 1914(1914-10-17)
Бурса, Хюдавендігар, Османська імперія
Країна Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Османська імперія
Діяльність богослов
Alma mater Галатасарайський ліцей
Мова творів османська і турецька
Партія Committee of Union and Progressd
Конфесія іслам

Ця персоналія з Османської імперії. В Османській імперії прізвищ не використовували. В Туреччині їх почали використовувати лише від 1934 року, коли було прийнято закон про прізвища[en].

Філібелі Ахмад Хільмі (1865, Пловдив, Османська імперія — 17 жовтня 1914, Бурса, Туреччина) — османський політик і письменник.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 1865 року в Пловдиві[3].

Ім'я при народженні — Ахмад Хільмі. Також був відомий під прізвиськами Філібелі (родом з Філібе, османська назва Пловдива) і Шехбендерзаде (син консула). Батько Ахмада Хільмі, Сулейман-бей, обіймав посаду османського консула в Пловдиві[3].

Навчався спочатку у муфтія, потім закінчив середню школу. Після початку російсько-турецької війни 1877-78 років сім'я Ахмада переїхала в Едірне, потім — до Стамбула. Там він, можливо, закінчив галатасарайський ліцей, втім, частина істориків відкидає це[3].

Від 1888 року працював на пошті. Переїхав до Ізміра, але роботу на пошті продовжив. Незабаром по роботі був відправлений до Бейрута, там познайомився з членами комітету «Єднання і прогрес». Хоча відомостей про його життя та діяльність у Бейруті практично не збереглося, відомо, що він, як і багато членів комітету був змушений втекти до Єгипта. Там він прилучився до місцевого відділення комітету, а також видавав гумористичний журнал «Çaylak»[3].

Після повернення в Османську імперію 1901 року, був заарештований і відправлений у пустелю Феццан. Там приєднався до місцевого суфійського ордену. Після молодотурецької революції повернувся до Стамбула, видавав низку журналів, найвідоміший з яких ісламістський журнал «Ittihad-ı Islam». В опублікованих у цьому журналі статтях критикувався націоналізм. На думку Філібелі, Османська імперія протягом тривалого часу змогла об'єднати мусульман оскільки туркам не властивий націоналізм. Він писав: «Історичний борг турків — трудитися для блага мусульман. Якщо турки перестануть робити це, турецьку ідентичність буде зруйновано»[3].

Хоча Філібелі був близький до комітету «Єднання і прогрес», все ж він розходився з ними у поглядах і критикував їх. Після приходу до влади представників комітету видавані Філібелі журнали неодноразово забороняли, його навіть було вигнано в Кастамону, але 1911 року йому дозволили повернутися до Бурси[3].

Згодом написав низку робіт, як художніх, так і літературних, а також політичних. На противагу написаній Райнгартом Дозі «Історії ісламу» написав свою роботу з такою ж назвою[3].

Помер 1914 року в Бурсі за нез'ясованих обставин. Існує версія, що його вбито членами партії «Єднання і прогрес» або масонами. Похований у стамбульській мечеті Фатіх[3].

Творчість[ред. | ред. код]

Найвідоміша робота Філібелі — фантастичне оповідання «Глибини фантазії» (тур. Amak-ı Hayal). У центрі оповіді — юнак на ім'я Раджі. Він отримав хорошу освіту, але так і не знайшов істини. Раджі намагається знайти її, вивчаючи різні вірування та філософії, але не досягає успіху. Одного разу юнак зустрічає суфійського шейха, той готує для Раджі каву і грає на флейті, ці дії викликають у головного героя сильні видіння[3].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]