Фірмік Матерн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юлій Фірмік Матерн
Ім'я при народженні лат. Iulius Firmicus Maternus
Народився 4 століття або 314[1]
IV століття
Помер 4 століття або 360[1]
Підданство Римська імперія
Діяльність поет
Знання мов латина[2][3][4]
Конфесія християнство

Юлій Фірмік Матерн (лат. Julius Firmicus Maternus; дати народження й смерті невідомі ) — давньоримський поет часів пізньої Римської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з сенаторської родини. Народився на Сицилії. Отримав гарну освіту і протягом ряду років займався адвокатською діяльністю. Між 334 та 337 роках був навернений на християнство. З цього моменту приділяє усі свої сили утвердженню цього віровчення.

Творчість[ред. | ред. код]

До того, як став християнином, Матерн опублікував твір «Астрологія» (Matheseos) у 8 книгах, в якому пояснює значення і важливість астрології, захищає тезу про те, що людське життя підпорядкована долі й що долю можна дізнатися за зірками, дає різні астрологічні відомості. Оригінальністю цей твір не відрізняється. Автор нерідко грішить багатослівністю і непослідовністю. Свій матеріал він брав з різноманітних джерел, по більшій частині не зазначених і тому не відомих тепер. Складається враження, що Фірмік намагався знайти в астрології якийсь прихисток для себе. Особливий інтерес у нього викликають проблеми моральності.

Близько у 346 році Фірмік, на той час вже християнин, написа трактат «Про омани поганських релігій» (De Errore profanarum religionum) і присвятив його імператорам Константу і Констанцію II. Колись переоцінена їм астрологія представлена на час написання як обман. З різкістю і притаманною неофітам нетерпимістю письменник виступає з нападками на поганський політеїзм і містичні культи, що прийшли в Рим зі Сходу. Його лютий заклик до імператорів викоренити поганство звучить як заклик до священної війни з тими, чиї обряди служать погибелі душі.

Саркастичность і пристрасний темперамент Фірміка надають його твору характер підвищеної агресивності, сам же автор постає в ньому як предтеча середньовічних інквізиторів.

Хоча Фірмік нерідко зловживав риторичними прийомами, насамперед емфазою, разом з тим ораторська міць, мальовничість образів здатні вразити уяву. Намагаючись писати літературною мовою, Матерн ретельно уникав народних висловів. Особливу виразність надають його прозі метричні клаузули, які Фірмік використовував у руслі цицероновських традицій.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Béatrice Caseau, "Firmicus Maternus: Un astrologue converti au christianisme ou la rhétorique du rejet sans appel, " in La religion que j'ai quittée, éd. D. Tollet, Paris, Presses de la Sorbonne, 2007, 39-63. (фр.)
  1. а б в http://www.documentacatholicaomnia.eu/30_10_0314-0360-_Firmicius_Maternus.html
  2. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  3. Mirabile: Digital Archives for Medieval CultureSISMEL – Edizioni del Galluzzo.
  4. CONOR.Sl