Фітофтора

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фітофтора
Phytophthora porri на Allium porrum
Phytophthora porri на Allium porrum
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Хромальвеоляти (Chromalveolata)
Тип: Гетероконти (Heterokontophyta)
Клас: Ооміцети (Oomycota)
Ряд: Peronosporales
Родина: Pythiaceae
Рід: Phytophthora
Види

Phytophthora boehmeriae
Phytopthora JackyBoy
Phytophthora botryosa
Phytophthora brassicae
Phytophthora cactorum
Phytophthora cajani
Phytophthora cambivora
Phytophthora capsici
Phytophthora cinnamomi
Phytophthora citricola
Phytophthora citrophthora
Phytophthora clandestina
Phytophthora colocasiae
Phytophthora cryptogea
Phytophthora drechsleri
Phytophthora erythroseptica
Phytophthora fragariae
Phytophthora fragariae var. rubi
P. gemini
Phytophthora glovera
Phytophthora gonapodyides
Phytophthora heveae
Phytophthora hibernalis
Phytophthora humicola
Phytophthora hydropathica[1]
Phytophthora irrigata[1]
Phytophthora idaei
Phytophthora ilicis
Phytophthora infestans
Phytophthora inflata
Phytophthora iranica
Phytophthora katsurae
Phytophthora lateralis
Phytophthora medicaginis
Phytophthora megakarya
Phytophthora megasperma
Phytophthora melonis
Phytophthora mirabilis
Phytophthora multivesiculata
Phytophthora nemorosa[2]
Phytophthora nicotianae
Phytophthora palmivora
Phytophthora phaseoli
Phytophthora pini
Phytophthora porri
Phytophthora plurivora
Phytophthora primulae
Phytophthora pseudosyringae
Phytophthora pseudotsugae
Phytophthora quercina
Phytophthora ramorum
Phytophthora sinensis
Phytophthora sojae
Phytophthora syringae
Phytophthora tentaculata
Phytophthora trifolii
Phytophthora vignae

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Phytophthora
EOL logo.svg EOL: 16488
ITIS logo.svg ITIS: 181471
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4783
MB: 20418
IF: 20418

Фітофтора (Phytophthora) — рід ооміцетів. Викликає фітофтороз — захворювання рослин, в основному родини пасльонових.

Опис[ред. | ред. код]

Життєвий цикл[ред. | ред. код]

Фітофтора розмножується нестатево, а саме зооспорами. Спори фітофтори зимують на заражених бульбах, особливо на тих, які залишилися в землі після збору врожаю, в купах бадилля, ґрунті або на заражених рослинах і швидко поширюються в теплих і вологих умовах. Це може мати руйнівні ефекти, завдаючи шкоди сільськогосподарським культурам.

Спори розвиваються на листках і поширюються від рослини до рослини, коли температура повітря вище 10 °C, а вологість зберігається на рівні 75 % і вище протягом двох або більше днів. Дощ може вимити спори збудника в ґрунт, де вони заражають молоді бульби. Інший спосіб розповсюдження — рознесення спор вітром на багато кілометрів від джерела зараження.

Значення для людини[ред. | ред. код]

Фітофтора має негативне значення для людини, адже завдає шкоди рослинам, які людина вживає у їжу (аж до повного їх знищення), зменшує врожайність, уражені плоди легше пошкоджуються іншими мікроорганізмами і значно гірше зберігаються. В основному страждають представники родини пасльонових. Хвороба швидко розповсюджується й виявити її можна не відразу.

Ранні стадії хвороби легко можуть бути не помічені, до того ж не всі рослини уражаються одночасно. Ознаки захворювання включають появу темних плям на листових пластинах і стеблах рослини. У вологих умовах зі зворотного боку листя з'являється білий пухнастий наліт спороношення патогена, і вся рослина може бути знищеною. У заражених бульбах з'являються сірі або темні ділянки, які під шкіркою мають червонувато-коричневий колір. Вторинне інфікування бактеріальних гнилей призводить до того, що заражені бульби швидко загнивають і розкладаються до стану неприємно пахнучого місива. Здорові на вигляд бульби можуть загнивати пізніше: на зберіганні, під час продажу.

Фітофтороз картоплі[ред. | ред. код]

Докладніше: Фітофтороз картоплі

Особливо шкідливий мікроскопічний гриб фітофтора для картоплі. Цей паразит картоплі перезимовує в бульбах або в полі. До кінця літа, під час вологої, теплої погоди, грибок швидко розмножується, спочатку накидаючись на бадилля. Дощ змиває спори з хворих рослин, і вони з водою потрапляють у ґрунт, де через молоду шкірку можуть потрапити в бульби.

На бульбах хвороба проявляється у вигляді твердих, темно-бурих плям. Уражені бульби згодом загнивають. На враженій фітофторозом бульбі видно іржу, гниль м'якоті, яка поширена у вигляді язичків всередину бульби, поверхня у неї вдавлена, плямиста.

Серйозні зміни в біології збудника захворювання, які сталися наприкінці XX століття, призвели до підвищення його екологічної пластичності, адаптивності і агресивних властивостей. «Нова» популяція P. infestans включає обидва типи статевої сумісності — А1 і А2. Раніше А2 тип виявляли тільки в Центральній Мексиці, яка вважається центром походження P. infestans. «Нові» популяції набули здатність до статевого розмноження. У результаті збільшилася частота рекомбінації P. infestans, і стало можливим утворення статевих спор, що можуть довго перебувати в стані спокою — ооспор, здатних перезимувати в ґрунті на рослинних залишках. Сучасна популяція відрізняється від «старої» більшою генетичною різноманітністю і представлена, в основному, складними расами.

Істотно зросла й агресивність патогена, він став менш залежний від температури й вологості повітря. Так, ізоляти «нових» популяцій здатні інфікувати рослини картоплі в інтервалі від 3 до 27° С, у той час як для ізолятів «старих» популяцій цей інтервал становив 8-23° С. При однаковій температурі для інфекції рослин ізолятам «нових» популяцій потрібно майже вдвічі менший період краплинно-рідкої вологи на листках. У зв'язку з цим збільшилося число можливих генерацій патогена протягом вегетаційного сезону, і збільшилася швидкість розвитку хвороби.

В останні роки[коли?] фітофтороз виявляється на картопляних полях незвично рано. За останні 3-4 десятиліття відбулося зміщення календарних строків першої появи захворювання на 1-1,5 місяця. У цей час перші інфекційні плями знаходять вже починаючи з фази змикання бадилля в рядах, а іноді навіть раніше — з часу повних сходів картоплі. Істотно збільшився ризик сильного зараження бульб.

Фітофтороз помідорів[ред. | ред. код]

Докладніше: Фітофтороз помідорів

Фітофтороз (бура гниль томатів) вражає всі надземні органи рослини. Хвороба, як правило, передається помідорам від картоплі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Hong, C; Gallegly, M, Richardson, P, Kong, P, Moorman, G, Lea-Cox, J, Ross, D (June 2008). Phytophthora irrigata and Phytophthora hydropathica, two new species from irrigation water at ornamental plant nurseries. Phytopathology Vol. 98, no. 6. Архів оригіналу за 7 березня 2012. Процитовано 5 червня 2009. 
  2. Hansen, Everett M.; Reeser, P. W.; Davidson, J. M.; Garbelotto, Matteo; Ivors, K.; Douhan, L.; and Rizzo, David M. (2003) "Phytophthora nemorosa, a new species causing cankers and leaf blight of forest trees in California and Oregon, U.S.A Архівовано 22 лютого 2012 у Wayback Machine. Mycotaxon 88: pp. 129—138