Пасльонові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пасльонові
Період існування: 52–0 млн р. т. ранній еоценнаш час
Brugmansia lg.jpg
Квітка Brugmansia x insignis
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Пасльоноцвіті (Solanales)
Родина: Пасльонові (Solanaceae)
Juss.
Роди
Commons-logo.svg Вікісховище: Solanaceae

Пасльо́нові (Solanaceae) — родина квіткових рослин, багато з представників якої використовуються в їжу, тоді як деякі інші — отруйні (деякі мають як їстівні, так і отруйні частини). Родина містить 2000 видів, до яких належать і мініатюрні польові квіти, і чагарники, і навіть невеликі дерева; включає такі рослини: дурман, тютюн, мандрагора, беладона, блекота або перець, картопля, баклажан, помідор, петунія та капсикум.

Деякі рослини родини Пасльонові занесені до Червоної книги України, наприклад, беладона звичайна.

Опис[ред. | ред. код]

Квітки зазвичай конічні або у формі лійки, з п'ятьма пелюстками, частіше всього об'єднаними. Листя чергується, часто з волохатою або клейкою поверхнею. Плоди — ягоди, як у випадку з помідором, або коробочки (тобто відкриваються при висиханні, випускаючи насіння), як у випадку з дурманом. Насіння кругле та плоске, 2-4 міліметри в діаметрі. Тичинки зазвичай присутні у кількості, кратній чотирьом (звичайно чотири або вісім).

Отруйність пасльонових[ред. | ред. код]

Токсичні не всі пасльонові, але отруйні види здатні викликати ряд неприємних явищ — жорсткі розлади травлення, галюцинації, порушення дихання і кровообігу, а іноді і смерть. Причина цього — алкалоїди, що містяться у них.

Одна з найотруйніших рослин цієї родини — дурман. Його англійська назва — Jimson weed (джімсонуїд), походить від містечка Джеймстаун у штаті Вірджинія (США), де у 1676 році ним отруївся загін англійських солдат. Це висока, що погано пахне рослина з великим зубчастим листям та колючими плодами. Американські індіанці використовували його насіння під час релігійних обрядів через їхню наркотичну властивість. У порівняно недавні часи один з отруйних алкалоїдів дурману — скополамін, застосовувався як «сироватка правди».

Другий убивця — беладона (Atropa), родом з Європи В перекладі з італійської мови означає «красива дама». У середньовіччі жінки користувалися виготовленими з цієї рослини краплями, які розширювали очну зіницю, що вважалося красивим. У наш час лікарі використовують беладону для розширення зіниць при дослідженні очного дна. Застосовувалась беладона і у чаклунстві, для того, щоб викликати у людини почуття польоту.

Використання[ред. | ред. код]

Представники родини пасльонових у великій кількості вирощуються людиною, вони є важливим джерелом їжі, спецій і ліків. Проте алкалоїди, що містяться у багатьох з цих рослин, можуть бути токсичними для людини і тварин.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Біологія: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. — К.:"Грамота" Київ, 2007–296 с.:іл