Фіцула Михайло Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фіцула Михайло Миколайович
Фіцула Михайло Миколайович.jpg
Народився 1 липня 1932(1932-07-01)
с. Посада-Яслиська, Сяноцький повіт, Польща
Помер 3 червня 2015(2015-06-03) (82 роки)
м. Тернопіль, Україна
Поховання
Громадянство Україна Україна
Національність українець
Відомий завдяки освіта
Науковий ступінь доктор наук
Заклад Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка
Нагороди «Відмінник освіти України», Медаль ім. А.С. Макаренка
Звання професор

Фіцула Михайло Миколайович (нар. 1 липня 1932, с. Посада-Яслиська Сяніцького повіту Польщі — пом. 3 червня 2015, м. Тернопіль) — український учений-педагог. Доктор педагогічних наук, професор. Академік АН ВШ України з 1992 р.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 1 липня 1932 року в селі Посада-Яслиська (Польща). В 1945 році переселений в Україну — в село Будилів Козівського району Тернопільської області. В 1953 році закінчив шкільне відділення Бережанського педагогічного училища. До призову в армію працював учителем математики і німецької мови в Надрічнянській семирічці. Після служби в армії працював вихователем у Заліщицькому спеціальному дитячому будинку та Копичинецькій дитячій виховній колонії та заступником начальника з навчально-виховної роботи Бережанської ДВК. За час роботи в колоніях навчався заочно на фізико-математичному факультеті Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича, який закінчив у 1964 році й отримав спеціальність математика і вчителя математики середньої школи.

У 1965–1968 роках навчався в аспірантурі при кафедрі педагогіки Київського державного педагогічного інституту ім. М. Горького (нині Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова). За час навчання в аспірантурі підготував і захистив кандидатську дисертацію на тему «Особливості виховної роботи в спецшколі» (1968) Після закінчення аспірантури працював старшим викладачем і завідувачем кафедри педагогіки Ніжинського державного педагогічного інституту ім М. Гоголя.

Із серпня 1971 працює в Тернопільському Національному педагогічному університеті ім. В. Гнатюка, де займав посади : завідувача кафедри педагогіки (1971 — 1999 рр. з невеликими перервами), декана фізико-математичного факультету (серпень 1977 — квітень 1979 рр.), проректора з навчальної роботи (квітень 1990 — вересень 1999 рр.). За час роботи підготував і захистив докторську дисертацію на тему "Теорія і практика перевиховання неповнолітніх засуджених у виховно-трудових колоніях (захищена у 1991 р.). У 1990 році присвоєно звання професора. Опісля займав посаду професора-консультанта кафедри педагогіки.

Одружений, мав двох дітей, чотирьох внуків та одного правнука.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Наукові інтереси Михайла Фіцули пов'язані з удосконаленням навчально-виховного процесу загальноосвітньої школи, теорією і практикою перевиховання педагогічно занедбаних учнів у школах і неповнолітніх правопорушників у спеціальних виправно-виховних закладах.

Фіцула Михайло Миколайович академік АН ВШ з 27 листопада 1992 року по відділенню проблем вищої школи.

Відзнаки[ред. | ред. код]

Нагороджений

  • знаком «Відмінник народної освіти України»,
  • медаллю А. С. Макаренка
  • медаллю «Ветеран праці».

Доробок[ред. | ред. код]

Автор близько 180 публікацій, серед яких 24 монографії і навчальні посібники, чотири навчальні програми, тридцять шість методичних рекомендацій для студентів, вчителів і викладачів вищих навчальних закладів. Окрім того опубліковано в газетах близько 150 статей з проблем виховання учнівської і студентської молоді.

Помер 3 червня 2015 року у Тернополі.

Джерела[ред. | ред. код]