Халат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Алім-Хан, емір Бухари в багатому халаті (фотографія С. М. Прокудіна -Горського, 1911)

Халат (араб. ‎ і перс. خلعت‎) — домашній або робочий (у багатьох народів Азії — верхній) довгополий одяг, який запахується або застібається зверху до низу, зазвичай з бавовняної тканини.

Арабською слово خلعت (хілат) означає «одяг».

Халат в Азії[ред.ред. код]

Халати широко поширені серед як чоловіків, так і жінок в Ірані, північній Індії і Середній Азії як верхній одяг. Тонкий і довгий халат захищає тіло від сонячних променів вдень і від нічного холоду.

В Азії багато прикрашений халат може також використовуватися як почесна нагорода (одяг служить символом соціального стану у багатьох народів). До XIX століття в Індії слово «халат» стало означати будь-яку матеріальну нагороду (у вигляді грошей, товарів і т. д.) від колоніального британського уряду місцевим князям.

Халат в наш час[ред.ред. код]

Халати поділяються на домашні, банні, робочі.

Домашні халати[ред.ред. код]

Домашні халати в більшості випадків використовуються тільки для того щоб тимчасово прикрити наготу перед переодяганням, наприклад, після сну або прийняття душу. Домашні халати виготовляються з бавовни, шовку, атласу тощо.

Банні халати[ред.ред. код]

Банні халати одягають як правило на мокре тіло. Такі халати обов'язково виготовляють з натуральної тканини, адже їх головне призначення - вбирати вологу з тіла. Банні халати виготовляються з бавовни чи бамбукового волокна.

Робочі халати[ред.ред. код]

Робочі халати використовуються для гігієни або щоб уникнути забруднення неробочого одягу. Робочі халати використовуються лікарями, лабораторними працівниками, кухарями, іноді — малярами, столярами та людьми інших професій.

Халати також використовуються військовими (маскхалат)

Халат в культурі[ред.ред. код]

У розмовної мови до лікарів часто застосовується професійне прізвисько «люди в білих халатах» через традиційне вбрання медиків усіх напрямків.

Цитати[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Stewart Gordon, «Robes of Honour: Khilat in Pre-Colonial and Colonial India». Oxford University Press, 2003

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]