Цензорин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Цензорі́н (Censorinus) — римський письменник, філолог, теоретик музики; жив у першій половині III ст. н.е.

У творі «Про день народження» («De die natali», 238 г.)[1] розглядаються різноманітні теми: походження людини, календар, дані початкові відомості з історії, астрономії, математики, музики. Цензорин спирається на не дійшли до нас цінні праці древніх авторів, у тому числі, Варрона («Antiquitates rerum humanarum» і «Logistorici» та ін.) і Светонія («Pratum»). У главі 13 Цензорин викладає незвичайну версію піфагорійської гармонії світу. У главі 10 вперше дано знамените визначення музики як науки про злагоджену (сумірну) мелодії (musica est scientia bene modulandi; див. Модуляція), яке, як вважають деякі вчені, також сходить до Варрону.

Важливе значення мала робота Цензоріна «Про акценти» («De accentibus»), яку цитують Присціана та Кассіодор. Ця робота втрачена.

Під ім'ям Цензоріна відома також компіляція (під назвою «Epitoma disciplinarum»)з невеликих трактатів, нині визнаних анонімними (точна їх датування невідома, можливо, теж III ст.) Фрагменти про віршованій метрику й музику становлять особливу цінність як найдавніші збережені римські підручники з цих предметів.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Книга являє собою подарунок до дня народження патрона Цензорин, Квінта Цереллія, звідси назва.

Виданні і література[ред.ред. код]

  • Censorini De die natali liber, ed. Fridericus Hultsch. Leipzig: Teubner, 1867.
  • Censorini epitoma disciplinarum ed. Heinrich Keil // Grammatici Latini, Vol. VI. Leipzig: Teubner, 1874.
  • Цензорин. О дне рождения, ред. Иван Холодняк (Iwan Cholodniak). Санкт-Петербург: Императорская академия наук, 1889
  • Censorini de die natali liber ad Q. Caerellium accedit anonymi cuiusdam epitoma disciplinarum, ed. Nicolaus Sallmann. Leipzig: Teubner, 1983.
  • Censorinus. The Birthday Book. Translated by Holt N. Parker. Chicago: The University of Chicago Press, 2007.

Посилання[ред.ред. код]