Цифрова модель місцевості

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад комп'ютерного моделювання гористої місцевості.
3D-моделювання поверхні Марсу.
Графічне відображення цифрової моделі рельєфу.

Цифровá модéль місцéвості, Цифровá модéль рельєфу (англ. Digital Elevation Model, DEM, інколи — англ. Digital Terrain Model, DTM) — у геоінформатиці — цифрове представлення рельєфу земної поверхні, створене на основі даних про рельєф та топології місцевості. Часто використовується як синонім цифрової моделі рельєфу, хоч є більш універсальним терміном.

Різновиди моделей. Принципи моделювання[ред. | ред. код]

Найпоширенішим різновидом цифрової моделі рельєфу є цифрове подання топографічної поверхні у вигляді растра (растрова ЦМР, сіткова ЦМР, grid DEM). Побудова ЦМР у цьому випадку полягає в поширенні наявного обмеженого набору точкових даних про відмітки топографічної поверхні в прилеглі комірки растра, що суцільно покриває дану територію, з використанням методів просторової інтерполяції. Просторова інтерполяція точкових даних ґрунтується на виборі аналітичної моделі топографічної поверхні.

На Ц.м.м. відображено рельєф у вигляді масиву його точок з відомими їх просторовими координатами X, Y,Z. Координати одержують за даними зйомок (тахеометричної, мензульної, навігаційної і ін.) опорних точок, які вибирають в місцях перегину рельєфу (вершинах, сідловинах, хребтах, лощинах) з щільністю на 1 га: 50 — для рівнинної, 100 — горбистої, 200—300 — гірської місцевостей. Розташування опорних точок показано на стор. 362 (див. поверхня топографічна (поверхня топографічного порядку)). Зображеній ділянці відповідає Ц.м.р., графічне відображення якої представлено на рис. Для кожної опорної характерної точки відомі: її номер (у чисельнику), абсциса і ордината, за якими її наносять на план, апліката (у знаменнику).

ЦИФРОВА МОДЕЛЬ СИТУАЦІЇ (цифровая модель ситуации; digital model of situation; digitales Model n der Situation f) частковий випадок цифрової моделі місцевості, на якій не зображується рельєф, а тільки контури реально існуючих споруд, вулиць, ліній електро передач тощо (складається переважно для промислових і міських територій).

ЦИФРОВА МОДЕЛЬ СПЕЦІАЛЬНА (цифровая модель специальная; special digital model; spezielles digitales Model n) — цифрова модель, яку будують за принципами побудови цифрової моделі рельєфу, але в знаменниках точок відображують не аплікати точок, а інші (спеціальні) показники як реальної, так і уявної чи прихованої топографічної поверхні. Положення характерних точок визначаються їх плановими координатами X, Y, а в знаменнику залежно від зображуваного об'єкта записують або дані опробувань, або будь-які інші обчислені показники (глибина залягання покладу, тріщинуватість масиву, продуктивність пласта, вміст корисного компонента, добуток показників й ін.). Ц.м.с.може бути результатом математичних дій, виконаних із кількома топографічними поверхнями.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]